تجزیه و تحلیل بک لینک از جمله مهمترین عوامل موفقیت در کسب رتبه بهتر از گوگل است. همچنین دریافت بک لینک قوی جزء 3 عامل اصلی رتبه بندی در موتور‌های جستجوگر به شمار می‌آید. تجزیه و تحلیل این عامل باعث خواهد شد تا علاوه بر بهبود عملکرد، ایده های خلاقانه تری را نیز بدست آورید. در ادامه به شما خواهیم آموخت که چگونه این ابزار را بکار گیرید، با ما همراه باشید.

تحلیل بک لینک

داشتن یک محتوای خوب اولین عاملی است که هرکسی برای بهبود سئو و رتبه بندی سایت خود مد نظر دارد. اما به گفته مهندسان گوگل و در بررسی‌های انجام شده، نشان داده شد که یک صفحه با محتوای معمولی که دارای بک لینک قدرتمند است، جایگاه بهتری را نسبت به یک صفحه با محتوای عالی اما بک لینک گیری ضعبف و حتی متوسط خواهد داشت.

به همین دلیل است که لینک سازی و بک لینک گیری همیشه جزء عوامل ضروری در سئو است.

ایجاد پیوند و بک لینک در ظاهر یک عمل ساده است. اما پیچیدگی‌های فراوانی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

قبل از گرفتن بک لینک و یا پیوند دادن مطلبی به سایر وب سایت‌ها لازم است تا لینک‌های خود را بررسی کنید. همچنین با آنلالیز پیوند‌های سایر رقبا ببینید که آنها در چه موارد و مضوعاتی بیشترین پیوند را دریافت کرده اند. همین عامل سبب خواهد شد تا بهترین ایده ها برای پیشرفت و دریافت ترافیک بیشتر به شما کمک کند.

این همان فرصتی است که برای پیشی گرفتن از رقبا نیاز داشتید.

آنالیز بک لینک چیست؟

تحلیل و آنالیز پیوند فرآیندی است که شما طی آن تمامی پیوند‌های خود و همچنین لینک‌های پروفایلتان را مورد بررسی قرار می‌دهید و در ادامه آنها را با سایر رقبایتان مقایسه می‌کنید. برای انجام این کار 3 دلیل مهم وجود دارد:

دلیل اول

با بررسی بک لینک ها و مقایسه رتبه مطالب مختلف، خواهید فهمید که کدام مطالب دارای رتبه بهتر و کدام مطالب رتبه کمتری دارند. البته این تنها موردی نیست که باید مد نظر داشته باشید. رتبه بندی کلمات کلیدی مختلف متفاوت است. اما این بررسی مجموعه‌ای از اطلاعات مفید را در اختیار شما خواهد گذاشت.

دلیل دوم

شناخت بک لینک های مضر به شما کمک می‌کند تا آنها را از بین ببرید. با شناسایی به موقع این موارد و از بین بردن آنها، می‌توانید قبل از دریافت جریمه گوگل از آن پیشگیری کنید. هر وب سایتی به دلایل مختلف پیوند‌های ناخواسته‌ای را جذب می‌کند. در برخی موارد این پیوند‌ها مفید و در سایر موارد مضر خواهند بود.

پس برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مطالب و محتوا‌های با کیفیت خود بک لینک‌ها را مرتبا چک کنید. بررسی منظم بک لینک باعث می‌شود تا قبل وقوع هرگونه ضرر بتوانید از آن جلوگیری کنید.

دلیل سوم

با تجزیه و تحلیل پیوند های دریافتی رقبا، می‌فهمید که در چه زمینه‌هایی پیوند بیشتری جذب کرده اند. با این کار راز موفقیت آنها را خواهید فهمید.

اطلاعات مورد نیاز برای بررسی و تحلیل بک لینک

قبل از پرداختن به مبحث آموزش تجزیه و تحلیل بک لینک و لینک نمایه، لازم است تا به بررسی انواع اطلاعات مورد نیاز و تحلیل آنها بپردازیم. لازم به ذکر است که ابزار مورد استفاده ما در این تحلیل seoClarity است. البته ابزار‌های دیگری نیز در این زمینه وجود موجود هستند که از آنها نیز می‌توانید استفاده کنید.

بک لینک

نکته: این بررسی‌ها به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به صفحه خود و یا صفحه مورد نظر را چک کنید

برای مشاهده اطلاعات مورد نیاز خود درباره بک لینک های یک صفحه مورد نظر از وب سایت خودتان و یا وب سایت‌های رقیب مسیر مقابل را در ابزار مورد استفاده طی کنید: ابتدا وارد قسمت Backlinks section، our backlink checker tool شده و سپس URL صفحه مورد نظر را تایپ کنید.

حالا وقت بررسی است.

 • تعداد کل بک لینک های منحصر به فرد

این نماد تعداد کل پیوند‌های دریافتی شما را به نمایش خواهد گذاشت که البته تفکیکی بین پیوند های خوب و بد قائل نشده.

 • تعداد دامنه های ارجاع داده شده

این فاکتور به ببرسی عمیق‌تر پرداخته و تعداد پیوند ها و بک لینک ‌هایی که هر وب سایت به شما داده است را مرود بررسی قرار می‌دهد.

 • URL های بک لینک دریافتی

شامل آدرس صفحاتی است که به شما پیوند داده اند.

 • لینک‌های Follow & Nofollow

اگر چه موتور‌های جستجو برای هر دونوع لینک ارزش قائل هستند، اما لینک‌های فالو شده دارای بیشترین ارزش در سئو می باشند.

 • لینک به صفحه اصلی در مقایسه با لینک به محتوا

معمولا تمام لینک‌ها بهصفحه اصلی داده می‌شوند. اما لینک به محتوا به مراتب موثر تر از لینک دهی به صفحه اصلی است.

 • لینک‌های خراب یا از دست رفته

همانطور که در گذر زمان تعدا لینک‌های دریافتی شما بیشتر خواهد شد، بعضی از آنها را نیز به دلایل مختلفی از دست خواهید داد. لازم است تا دلیل از درفتن این پیوند‌ها را جویا شوید.

نحوه استفاده از تحلیل های انجام شده برای بهبود پیوند نمایه یا Backlink Profile

حال زمان نتیجه گیری است. در اینجا لازم است تا به سه معیار اساسی توجه داشته باشید:

 • بررسی کیفیت پیوند نمایه
 • یافتن فرصت‌های بالقوه
 • شناسایی پیوند‌های مضر

بررسی کیفیت پیوندهای نمایه

لازم به ذکر است که تعداد بک لینک‌های دریافت شده تنها یک رقم است! نکته مهم و با ارزش کیفیت این بک لینک ها است.

گام اول: ارزیابی تعدا بک لینک های سایت

برای این کار سایت رقیب خود را مورد بررسی قرار داده و به این نکات توجه کنید:

 • تعداد کل بک لینک‌ها
 • مطالبی که دارای بیشترین بک لینک دریافت شده هستند

این نکته مطالب پر طرفدار را به شما نشان خواهد داد.

گام دوم: بررسی بک لینک های فالو و مطمئن

در این مرحله شما یک بررسی عمیق‌تر را انجام خواهید داد. در اینجا پیوند های معتبر به نمایش در می‌آیند. هر پیوندی که از یک صفحه معتبر دریافت شده باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت.

گام سوم: بررسی URL های هدف

بررسی کنید که لینک‌ها بیشتر به چه محتوایی داده شده اند؟ نمایه یا یک مطلب خاص؟

بافتن فرصت‌های بالقوه

این مورد در بررسی پیوند‌های سایر رقبا بدست می‌اید که در بالا به آن اشاره شد.

شناسایی پیوند‌های مضر

گوگل ممکن است نسبت به تعداد پائین پیوند‌های مضر بی تفاوت باشد و به انها توجهی نکند. اما با افزایش تعداد آنها شما قطعا با جریمه گوگل مواجه خواهید شد.

در انتها باز هم خاطرنشان می‌شویم که بک لینک ها از جمله مهمترین موارد در رتبه بندی و اعتبار وب سایت شما هستند. پس لازم است تا توجهه ویژه‌ای به آنها داشته باشید.

 

منبع: seoclarity