استفاده از متن مخفی یکی از اصلی‌ترین علل دریافت جریمه از گوگل است. اغلب افراد جهت فریب دادن موتور‌های جستجوگر و دور زدن الگوریتم‌های گوگل از این روش استفاده می‌کنند. اما در برخی موارد خود گوگل اجازه استفاده از چنین روشی را بدون دریافت هیچگونه خطایی مجاز شمرده است. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر به بررسی این موارد بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

معمولا روش پنهان کردن متن برای کاربر و به نمایش گذاشتن آن برای موتور‌های جستجو، یک روش قدیمی است که  در ارسال هرزنامه‌ها کاربرد دارد. در گذشته گوگل شدیدا با چنین رفتار‌هایی برخورد می‌کرد، اما امروزه روش‌های تأیید شده‌ای از جانب گوگل برای پنهان کردن محتوا وجود دارد.

بهینه سازی سئو با استفاده از متن مخفی

هرچند پنهان کردن محتوا یک جرم است! اما بکار بردن آن با رعایت چهارچوب قوانین گوگل نه تنها مجازاتی را متوجه شما نخواهد کرد! بلکه با بهبود سئو، بهینه سازی آن و همچنین جذب بیشتر مخاطب؛ منجر به سود آوری بیشتر نیز خواهد شد.

متن مخفی یا hidden text چیست؟

همزمان با شروع کار موتور‌های جستجو، متن‌های مخفی هم جای خود را در وب سایت‌های مختلف باز کردند. انگیز اصلی از بکار گرفتن چنین ترفندی، ارسال اسپم و سایر اهداف خرابکارانه بود. در ابتدا موتور‌های جستجو از بک الگوریتم بسیار ساده پیروی می‌کردند. این الگوریتن تطبیق دقیق متن بود؛ بنابراین دارنده یک وب سایت به سادگی می‌توانست بخشی از متن را برای کاربران و بخش دیگر آنرا برای موتور‌های جستجو به نمایش بگذارد.

البته از متن مخفی برای مقاصد دیگری هم استفاده می‌شد که آسیبی به کاربر نمی رساند، اما سعی در دور زدن الگوریتم‌ها داشت. این روش به صورت بود که ادمین وب سایت تعداد زیادی از کلمات کلیدی را به صورت مخفیانه در متن به کار ببرد تا به سادگی بتواند موتور‌های جستجو را دچار اشتباه بکند.

این کار باعث می‌شد تا یک سری کلمات کلیدی و یک محتوای بی ارزش، خود را به عنوان یک مطلب با کیفیت برای موتور‌های جستجو جا بزنند. با این روش تعداد بسیار زیادی مخاطب به سمت این نوع وب سایت‌ها کشیده شده و کلاهبرداری‌های بسیاری صورت می‌گرفت.

اما اکنون یک روش قانونی برای استفاده از متن مخفی وجود دارد. نکته مهم اینجاست که بدانید روش بکار گیری آن برای طراحی صفحات وب تلفن همراه به چه صورت است.

روش‌های مخفی کردن متن

روش‌های مخفی کردن متن بسیار متعدد اند. از جمله روش‌های متداول در این زمینه، استفاده از قلم سفید رنگ بود. با توجه به سفید بودن پس زمینه هیچ چیزی برای کاربران به نمایش در نمی‌آید.

از دیگر روش ها می‌توان به ایجاد صفحاتی اشاره کرد که متحوای آنها در سمت چپ یا راست تصویر قرار می‌گرفت و متن بکلی پنهان می‌شد. از دیگر تکنیک‌های پیچیده در زمینه متن مخفی می‌توان به cloaking اشاره کرد. با استفاده از این روش شما مستقیما عملکرد موتور جستجو را تحت تاثیر قرار داده و محتوای متفاوتی را به آن نشان می‌دهید. انجام این عمل معمولا با استفاده از جاوا اسکریپت امکان پذیر است.

اسکریپت تشخیص می‌دهد که بازدید کننده یک کاربر است یا موتور جستجو؟ حال با تشخیص فرد محتوا‌های متفاوتی را نمایش می‌گذارد.

چرا برای ارسال اسپم از متن مخفی استفاده می‌کنند؟

خیلی ساده است! جذب مخاطب. دلیل اصلی ارسال چنین هرزنامه‌ها و یا دیگر روش‌های مانند آن جذب ترفیک بیشتر برای یک موضوع بی ربط است. بگذارید با یک مثال موضوع را بیشتر روشن کنم: فرض کنید شما به دنبال یک مطلب به اصطلاح ترند و پر‌مخاطب هستید؛ من نیز مالک یک فروشگاه اینترنتی با میزان کمی اعتبار و مخاطب هستم که سعی در فروش محصول خود دارم.

خب من چگونه می‌توانم محصول خودم را به مخاطبان بیشتری معرفی کنم؟ متن خفی! در اینجا فرد با استفاده از روش‌های متقلبانه مخاطبان را به وب سایت خود می‌کشد و در آنجا بجای نشان دادن مطلب مورد نظر فرد، محصول خود را ارائه می‌دهد.

تفاوت بین محتوای مخفی شده و محتوای پنهان

برخی سایت‌ها، اقدام به مخفی کردن محتوا می‌کنند. به عنوان مثال شما با کلیک کردن بر روی یک نوار به محتوای مخفی شده دسترسی پیدا می‌کنید. اما در نوع دیگر محتوا بکلی پنهان و غیر قابل دسترسی است. همین مورد باعث می‌شود تا نوع مجازات گوگل در این دو مورد متفاوت باشد.

آنچه برای گوگل دارای اهمیت است این نکته است که همه چیزی که موتور جستجو قادر به دیدن آن است، کاربر هم بتواند ببیند. همین نکته سبب مشروع شدن متن مخفی می‌شود.

متن مخفی

چگونه بدون دریافت جریمه محتوای خود را مخفی کنیم؟

همانطور که در بالا هم توضیح دادم، زمانی که متن قابل مشاهده توسط کاربر یا متن قابل مشاهده توسط موتور‌های جستجو یکی باشد شما هیچ جریمه‌ای از گوگل دریافت نخواهید کرد. با اتکا بر همین اصل شما می‌توانید همه کار‌هایی را که در گذشته برای تولید محتوای بهینه با استفاده از hidden text بکار می‌بردید، بدون دریافت هیچ جریمه‌ای دوباره بکار ببرید. با این تفاوت که شما باید این قسمت مخفی را برای کاربر قابل دسترسی اما مخفی قرار دهید! اما چطور؟

خیلی ساده است! با استفاده از یک تب ادامه مطلب یا قسمت محتوای بیشتر یا هر روشی که متن را از کابر مخفی، اما قابل رویت کند. با استفاده از این روش می‌توانید تحولات عظیمی را در کیفیت و بهینه سازی سئو مطالب خود مشاهده کنید.

چرا استفاده از متن مخفی در بهینه سازی سئو مهم است؟

اگر تا به امروز از متن مخفی یا به اصطلاح hidden text استفاده نمی‌کردید لازم است که از امروز به فکر بکارگیری این روش باشید! امروزه اغلب افراد برای مرور صفحات وب از موبایل استفاده می‌کنند؛ صفحه موبایل نسبت به صفحه نمایش کامپیوتر و یا لپ تاپ بسیار کوچک است.

به همین دلیل کاربر ترجیح می‌دهد تا بجای دیدن عناصر اضافی، زود‌تر به مقصود خود برسد. ارائه محتوا در یک مقیاس مناسب و همچنین وجود امکان دسترسی به سایر قسمت‌ها تنها با کلیک کردن بر روی یک تب، می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

پنهان کردن محتوا در داخل آیکون‌هایی که با یک کلیک، به سادگی باز می‌شوند و همچنین متحوای صفحه را هم بهم نمی‌ریزند می‌تواند یک تجربه کاربری فوق العاده را برای کاربران به دنبال داشته باشد و به نوعی وجه تمایز شما با سایر رقبا شود.

گوگل همواره به دنبال یافتن سایت‌هایی با تجربه کاربری جذاب است. از این رو شما با بکارگیری این ترفند می‌توانید خود را به ابتدای فهرست نتایج گوگل برسانید. جالب است بدانید که یاهو نیز از این ترفند برای جذب مخاطبان بیشتر استفاده می‌کند.

روش متن مخفی اگر به درستی استفاده شود، می‌تواند مقدار بیشتری از محتوا را در صفحه کوچک تلفن همراه به نمایش بگذارد. همین افزایش محتوا موجب خواهد شد تا گوگل برای محتوای شما ارزش بیشتری قائل شده و درنتیجه جایگاه بهتری را در فهرست نتایج گوگل داشته باشید.

 

منبع: searchenginejournal