از شاخص اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رتبه بندی صفحات وب یاد می‌شود. شما برای اینکه بتوانید مخاطبان را جذب وب سایت خود بکنید، لازم است تا اعتبار مناسبی را برای خود ایجاد کنید. اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی ابزاری است که برای سنجش اعتبار شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با ما همراه باشید.

اعتبار دامنه یا domain authority چیست؟

اعتبار دامنه یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش کیفیت صفحات وب است که توسط تیم مهندسی MOZ طراحی شده. با استفاده از این ابزار و سنجش کیفیت صفحات توسط آن، این ابزار به شما می‌گوید که چقدر احتمال دارد که موتور‌های جستجو، وب سایت شما را هم در بین فهرست نتایج خود قرار دهند.

این ابزار نمره‌ای را از یک تا صد به صفحه شما اختصاص می‌دهد. هرچه نمره کسب شده بالا‌تر باشد، میزان اعتبار دامنه و همچنین احتمال قرار گرفتن در ابتدای فهرست موتور‌های جستجو بیشتر خواهد بود.

شاخص اعتبار دامنه  با ارزیابی فاکتور‌های مختلف که از جمله آنها می‌توان به تعداد کل پیوند‌ها، تعداد پیوند‌هایی که از یک واحد ثابت برای شما ایجاد شده است و … اشاره کرد.

لازم به ذکر است که اعتبار دامنه معیاری نیست که “گوگل” برای رتبه بندی وب سایت‌ها و یا الویت بندی توسط موتور‌های جستجو مورد استفاده قرار گیرد! در اصل این یک ابزار برای سنجش میزان کیفیت صفحات است که توسط مالک وب سایت اعمال می‌شود. با بکار گیری این ابزار شما قادر هستید تا روند وب سایت خود را بررسی کنید.

چگونه می‌توان از ابزار اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی استفاده کرد؟

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیمف دامین اتوریتی یکی از ابزار‌های مربوط به وب سایت MOZ است. از این رو برای بکار گیری اعتبار دامنه لازم است تا به این سایت مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از شاحص‌های این اعتبار سنجی می‌توانید به فروم‌های ایجاد شده در این این وب سایت مراجه کنید. از جمله این فروم‌ها می‌توان به MOZ API و MOZ Pro اشاره کرد. البته با یک جستجوی ساده در فضای وب هم می‌توانید به این شاخص‌ها دست پیدا کنید.

پس از مراجعه به وب سایت MOZ  با استفاده از لینک‌های Link Explorer و  moz bar صفحات خود را مورد آنالیز قرار دهید.

ابزار اعتبار دامنه و امتیاز دهی توسط آن

امتیاز دهی در دامین اتوریتی از یک روند لگاریتمی پیروی می‌کند. این قیاس دارای 100 نقطه است. نکته حائز اهمیت در اینجا بررسی روند پیشرفت شما با یک روش لگاریتمی است! اجازه بدهید با یک مثال مسئله را بهتر روشن کنم: در مقیاس‌های لگاریتمی روند سعود در ابتدای مسیر بسیار سریع و در انتهای آن بشدت کند است. از این رو پریدن از نقطه 20 امتیازی به روی نقطه 30 امتیازی کار آسانی خواهد بود. اما جهش از نقطه 70 به نقطه 80 امتیازی بشدت دشوار.

روند‌های لگاریتمی به این شکل هستند که مثلا: 10 سپس 100 و پس از آن 1000 و 10000. عملا جهش از 10 به صد بسیار آسان تر از جهش از 1000 به 10000 خواهد بود.

اعتبار دامنه مناسب یا دامین اتوریتی خوب

در یک نگاه کلی  می‌توان گفت: وب سایت‌هایی با تعداد پیوند خارجی بالا مانند گوگل ویکی پدیا! دارای بیشترین نمره اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی هستند. این درحالی است که وب سایت‌های کوچک نمره کمتری را به خود اختصاص داده اند. لازم به ذکر است که امتیاز دامین اتوریتی برای وب سایت‌های تازه تاسیس 1 است و در ادامه روند با توجه به کیفیت پیشرفت افزایش خواهد یافت.

نکته حائز اهمیت اینجاست که شما همیشه نباید به دنبال کسب بالاترین نمره باشید! همانطور که در بالا اشاره کردیم، بالا‌ترین نمره‌ها متلق به گوگل و ویکی پدیا است و شما هرگز توانایی رقابت با چنین حریفانی را نخواهید داشت! در عوض بجای سعی در بالا بردن نمره اعتبار دامنه، نمره خود را با نمره وب سایت های رقیب مقایسه کنید.

به همین دلیل است که ابزار اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی، یک ابزار مقایسه‌ای است و عملا نمره خوب و بد درباره استفاده از این ابزار بی معنی است. خوب یا بد زمانی تعیین می شود که شما در رقابت با حریفان خود جایگاه بهتری را کسب کنید و یا اینکه از آنها جا بمانید.

دامین اتوریتی یا پیج اتوریتی؟

دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه ابزاری برای امتیاز دهی کلی است. به این صورت که کل دامنه و همچنین تمام زیر مجموعه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. این در حالی است که پیج اتوریتی تنها یک صفحه منفرد را بررسی می کند.

بررسی فنی اعتبار دامنه

بازار اعتبار صرفا یک شاخص مقایسه‌ای است. این مورد هم می‌تواند خوب و هم اینکه بد باشد. نکته مثبت مقایسه شما با غول‌های بزرگ فضای وب است و نکته منفی پیشرفت ناچیز وب سایت معمولی نسبت به این غول‌ها. به عنوان مثال ممکن است امروز روند رشد شما مثبت باشد اما فردا یک روند منفی را تجربه کنید، زیرا وب سایتی نظیر فیسبوک توانسته تعداد زیادی لینک جذب کند و شما نسبت به آن هیچ کاری انجام نداده اید.

اعتبار دامنه

لازم به ذکر است که بهترین ترفند برای افزایش اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی بهبود کلی سئو و دریافت بک لینک توسط وب سایت شماست! همانطور که در ابتدا هم به آن اشاره شد، یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های بررسی اعتبار دامنه، دریافت تعداد بالای بک لینک است.

دریافت بک لینک علاوه بر افزایش اعتبار دامنه سبب بهبود رتبه بندی شما در فهرست گوگل نیز خواهد شد.

چرا اعتبار من درحال نوسان است؟

همانطور که قبلا هم گفتیم! اعتبار دامنه یک ابزار مقایسه‌ای است و تشخیث دقیق علت نوسان اعتبار کار بسیار دشواری است. اما از جمله مهم‌ترین علل نوسان می‌توان به:

  • عدم ثبت وب سایت شما در فهرست MOZ
  • رشد چشمگیر سایت‌های شاخص مانند گوگل، آمازون، ویکی پدیا و … که باعث انحراف روند مقیاس گذاری می‌شود.
  • دریافت لینک‌های بی کیفیت
  • امتیاز اعتبار دامنه شما کم است و به سادگی تحت تاثیر نوسان قرار می‌گیرد

نکته کلیدی در درک نوسانات اعتبار دامنه این است که عملکرد شما با خودتان مقایسه نمی‌شود! بلکه شما با دیگران مقایسه می‌شوید! به عنوان مثال شما در این ماه یک روند کاملا مثبت و رو به بالا را تجربه کرده‌اید که مثلا رتبه یک را به شما اختصاص داده است.

در ماه بعد هم شما به همین روند مثبت ادامه می‌دهید اما بجای کسب رتبه یک و رشد نمودار، نمودار یک روند منفی را برای شما به نمایش می‌گذارد، اما علت چیست؟ شما که عملکرد مثبتتان را حفظ کرده بودید!

دلیل کاملا واضح است! رقیبان شما عملکرد بهتری داشته اند و درنتیجه عملکرد شما نسبت به رقیبانتان ضعیف تر بوده، همین عامل سبب رشد منفی شما شده.

 

منبع: moz.com