انکر تکست از جمله نکات مهم در زمینه لینک  و بک لینک سازی است. معمولا اغلب وبمستر‌ها آشنایی کاملی در رابطه با این موضوع ندارند و یا حداقل نحوه بکارگیری صحیح آنرا نمی‌دانند. این درحالی است که موتور‌های جستجو اهمیت ویژه‌ای به این موضوع می‌دهند. در ادامه قصد داریم تا شما را با این مفهوم آشنا کنیم و همچنین نکاتی مهمی را در این زمینه به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

هر آنچه که لازم است تا درباره انکر تکست یا متن لنگر بدانید

متن لنگر یا انکر تکست اساسا روشی برای جذب مخاطب است. با استفاده از این روش، شما محاطب را مجاب می‌کنید که مطلبی جذاب و در رابطه با موضوعی که وی به آن احتیاج دارد در انتظار اوست! اما نحوه بکارگیری این ابزار چگونه است و روش‌های بهینه سازی آن برای جلوگیری از مجازات شدن توسط گوگل کدامند؟

انکر تکست ازجمله مواردی است که اختلافات زیادی را در بین متخصصان سئو ایجاد کرده و دائما درباره چگونگی بکارگیری آن بحث‌هایی وجود دارد. از جمله روش‌هایی که برخی متخصصان سئو برای بکارگیری انکر تکست توصیه می‌کنند، روش آزمون و خطا است.

البته ما هرگز این روش را توصیه نمی‌کنیم! مگر اینکه دوست داشته باشید توسط گوگل مجازات شوید! اما سوال اصلی اینجاست:

آیا متن اصلی که شما به آن لینک می‌دهید، در بهینه سازی سئو و بهبود رتبه بندی شما توسط گوگل مفید واقع خواهد شد؟

چگونه می‌توان از مجازات‌های احتمالی گوگل جلوگیری کرد؟

در این مطلب سعی داریم تا شما را با مهمترین نکات در این زمینه آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

گوگل برای مطابقت دقیق اهمیت زیادی قائل است

گوگل اهمیت زیادی برای شباهت دقیق کلمات قائل است، به عوان مثال اگر قرار است کلمه “بک لینک” را لینک بدهید، باید مطلب مورد نظر باید تطبیق مناسبی با این کلمه داشته باشد. شاید این نکته برای شما تا قدری شوکه کننده باشد! اما چاره‌ای نیست. با توجه به این نکته تا حدی مشخص می‌شود که با دادن لینک‌ها داخلی نه چندان مشابه چه ضربه‌ای به سئو داخلی خود وارد کرده اید.

سیاست اصلی گوگل درباره امتیاز دهی به بک لینک‌ها دقیقا بر همین اساس است. هرچه کلمه‌ای که به آن لینک می‌دهید به مطلب اصلی نزدیکتر باشد، ارزش مطلب و لینک سازی شما بالاتر خواهد بود. در نتیجه رتبه گوگل و به دنبال آن میزان ترافیک شما افزایش خواهد یافت.

به گفته گوگل، کلمه یا جمله که شما برای لینک دادن از آن استفاده می‌کنید باید مشابه عنوان مطلبی باشد که به آن بک لینک می‌دهید و حداقل توصیفی دقیق از آن مطلب را ارائه دهد.

اما علت این میزان اهمیت چیست؟

گوگل همواره به دنبال ایجاد تجربه کاربری بهتر برای مخاطبان خود است. زمانی که کاربران شما با استفاده از بک لینک‌های مناسب، به مطلب مورد نظر خود دست پیدا کنند، شما عملا کار گوگل را آسان کرده اید و علاوه بر کسب بازدید بیشتر، تجربه کاربری مناسبی را نیز برای مخاطب فراهم کرده‌اید.

انکر تکست

البته این نکته هم حائز اهمیت است که دادن تعداد زیادی بک لینک قوی و ایجاد انکر تکست جریمه گوگل را به دنبال خواهد داشت! شاید کمی گیج شده باشید، اما زمانی که گوگل تعداد زیادی لینک دقیقا مشابه را مشاهده کند به صداقت شما شک کرده و برای جلوگیری از سوء استفاده، شما را جریمه خواهد کرد.

ایجاد لینک‌های هوشمندانه بهترین راه حل است، لازم نیست تمام لینک‌های شما دقیقا مشابه عنوان باشند، کمی خلاقیت به خرج دهید. شما قرار است با استفاده از بک لینک‌ها، اطلاعات تکمیلی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید، چس از کلمات و جملات مرتبط نیز به خوبی بهره ببرید.

به انکر تکست یا متن لنگر خود رسیدگی کنید

داشتن صد‌ها لینک منطبق با کلمات کلیدی از جمله پنالتی‌های گوگل به شمار می‌آید. این مسئله زمانی جدی تر خواهد شد که قرار باشد شما از سایت مد نظر نیز بک لینک بگیرید، یعنی نوعی گاوبندی!

اما چاره چیست؟

کافی است انکر تکست‌ های خود را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که به چه مطالبی لینک داده اید و یا از چه مطالبی لینک گرفته اید. با یک بررسی ساده کلیات ماجرا را درک خواهید کرد. حالا زمان رسیدگی است.

اگر شما از کلمات مشابه استفاده کرده اید به سادگی می‌توانید کلماتی که به آنها لینک داده اید را تغییر دهید، این کار بسیار ساده است. شما قرار نیست یک لینک جدید بسازید! تنها کافی است کلمه‌ یا جمله‌ای مرتبط با مطلب مورد نظر خود پیدا کنید.

به عنوان مثال اگر شما 200 مورد مشابه پیدا کردید با تنها 20 تغییر می‌توانید یک تغییر شگفت انگیز ایجاد کنید. با انجام این کار نه تنها مورد جریمه گوگل قرار نخواهید گرفت، بلکه به بهینه سازی وب سایت خود نیز کمک می‌کنید.

ابزاری که در این زمینه به شما معرفی می‌کنیم Ahrefs Anchors است، با استفاده از این ابزار به سادگی قادر خواهید بود تا لینک‌های خود را بررسی و به آنها رسیدگی کنید.

سیاست پخش کلمات کلیدی

فکر کنید یکی از صفحات شما تعداد زیادی بک لینک را به خود جذب کرده و شما در به وجود آمدن این امر هیچ دخالتی نداشته اید، خب چاره چیست؟ در صورتی عدم دخالت شما، دریافت تعداد زیادی بک لینک که با کلمه کلیدی اصلی مطابقت کامل دارند، نشان از کیفیت خوب مطلب شماست.

اما گوگل اینچنین فکر نمی‌کند! از نظر گوگل شما قصد تقلب کردن دارید. از این رو شما را با جریمه مواجه خواهد کرد. اما چگونه می‌توان از این امر جلوگیری کرد؟

کافی است مطلب حود را به دو یا سه مطلب تقسیم کنید. این کاری است که معمولا سایت‌هایی با رتبه بالای الکسا انجام می‌دهند و خود را از شر دریافت جریمه گوگل خلاص می‌کنند.

کلام آخر

نحوه استفاده از متن لنگر یا انکر تکست، از جمله مواردی است که کارشناسان سئو و وبلاگ نویسان باید به خوبی به آن توجه داشته باشند.

استفاده از منابع خوب برای ایجاد بک لینک و همچنین تولید محتوای مناسب می‌تواند کمک بسیار خوبی برای جذب ترافیک بیشتر توسط وب سایت شما باشد.

برای بدست آوردن بهترین نتیجه، لازم است تا دائما بک لینک ها و انکر تکست‌های خود را مورد بررسی قرار دهید و از کیفیت آنها اطمینان حاصل کنید.

 

منبع: searchenginejournal.com