سئو سایت و محتوا دو عنصر اصلی تشکیل دهنده وب سایت‌ها هستند، عملا تمام نتایج مثبتی که قرار است از راه اندازی یک سایت عاید شما شود، وابسته به همین دو عامل است. از این رو لازم است تا توجه ویژه‌ای به این دو فاکتور داشته باشید. در ادامه قصد داریم تا شما را با برخی از مواردی که عملا سئو سایت را نابود می کنند آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سئو را بشناسید

بازار سئو از جمله بازار‌های درحال رشد است. هر روز تقاضا‌های بیشتری برای استخدام کارشناسان این قسمت ارائه می‌شود.

امروزه روش‌های بازاریابی بکلی تغییر یافته و شما هم برای اینکه از قافله جا نمانید لازم است تا خود را با روش‌های روز تطبیق دهید. شاید در گذشته، این ویترین‌ها بودند که مشتری را به داخل مغازه‌ می‌کشاندند! اما امروز این موتور‌های جستجو هستند که میزان بازدید از کسب و کار شما را تعیین می‌کنند.

موتور‌های جستجو ملاک‌های مختلفی را برای رتبه بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرند که مهترین آنها سئو است. الگوریتم‌هایی که گوگل بر اساس آنها وب سایت‌های مختلف را دسته بندی می‌کند دائما در حال تغییر و به روز رسانی هستند. به همین دلیل لازم است تا سئو وب سایت شما نیز به صورت مداوم خود را با این تغییرات هماهنگ سازد.

نکته حائز اهمیت اینجاست که در صورت بروز هرگونه خطا و جریمه شدن توسط گوگل، بدست آوردن رتبه قبلی هرگز کار آسانی نخواهد بود.

در ادامه شما را با چند اشتباه رایج اما خطرناک در زمینه سئو آشنا خواهیم کرد.

اولین اشتباه: عدم شناخت مخاطبان

اولین اصل سئو درک مخاطب است، لازم است بدانید که گوگل اهمیت بسیار زیادی برای دریافت بازخورد‌های مخاطبان شما قائل است، به عنوان مثال زمانی که هر مخاطب در وی سایت شما صرف می کند، در ارتقای رتبه وب سایت شما بسیار موثر خواهد بود.

از این رو شناخت سلیقه و خواسته مخاطب دارای ارزش بسیار زیادی است که اغلب نسبت به آن بی توجه هستند.

برای شناخت سلیقه مخاطبان خود می‌توانید به سادگی آمار وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید، با یک نگاه اجمالی درخواهید یافت که کدام موضوعات و هچنین کلمات کلیدی، مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده اند.

یکی از ساده‌ترین روش‌های درک سلیقه مخاطب، استفاده از ابزار‌های تحلیلی مانند گوگل ترندز است، با استفاده از این نوع ابزار‌ها بررسی کنید که کدام موضوعات مخاطبان بیشتری را جذب کرده و کدام مطالب به اصطلاح ترند هستند؟ شناخت این موضوعات، کمک می‌کند تا شما به درک مناسبی از نیاز مخاطبان خود برسید.

دومین اشتباه: نداشتن سئو پلن و برنامه ریزی

داشتن یه برنامه مدون همواره یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌های موفقیت به شما می‌آید. سئو پلن ابزاری است که معمولا در وب سایت‌های بزرگ بکار گرفته می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، در سال گذشته تنها 36% از صاحبان وب سایت‌های کوچک، دارای برنامه ریزی برای بکارگیری سئو بودند.

از جمله مواردی که در تهیه یک پلن خوب باید به آنها توجه داشته باشید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زمینه‌ای که قرار است در مورد آن با دیگران به رقابت بپردازید را بشناسید (افزایش رتبه، کسب مخاطب بیشتر، نوع محتوا، کلمات کلیدی و …)
  • از دادن نقش و وظیفه به دیگران خود داری کنید و در عوض برای هرکدام هدفعی تعیین کنید
  • محتوای مناسب، به‌روزرسانی سایت، تغیررات سئو و … را از یاد نبرید
  • از تکنیک‌ها و ابزار‌هایی که به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می‌کنند بهره ببرید.

سئو سایت

اشتباه سوم: تولید محتوای غلط و به درد نخور

پس از شناخت سلیقه مخاطب،لازم است تا محتوایی را تولید کنید که برای کاربران جذاب باشد. مشکل اصلی در این زمینه این است که شما سعی دارید تا موضوعی را متناسب با یک کلمه کلیدی خاص ایجاد کنید، اما متاسفانه قادر نیستید تا تمرکز کافی را برو روی کلمه کلیدی اصلی ایجاد کنید.

همانطور که در مطالب دیگر هم به این موضوع اشاره شد، گوگل به دنبال ایجاد بهترین تجربه کاربری برای مخاطبان خود است. در صورتی که محتوای تولید شده توسط شما کارایی و جذابیت لازن را نداشته باشد، نمی‌تواند مخاطب را مجاب به ماندن در وب سایت شما بکند، و همین امر موجب تنزل رتبه وب سایت شما خواهد شد.

معمولا اغلب وبمستر‌ها از کیفیت محتوا غافل اند و بیشتر تمرکز خود را بر روی بالا بردن چگالی کلمات کلیدی قرار می‌دهند. این کار باعث وارد شدن آسیب جدی به رتبه وب سایت شما خواهد شد.

چهارمین اشتباه: انتشار مطلب کپی و بی کیفیت

در گذشته بیشتر تمرکز موتور‌های جستوجوگر بر روی یافتن چگالی کلمات کلیدی بود. همین امر باعث شد تا نویسندگان برای استفاده از بیشتر از یک کلمه کلیدی کیفیت محتوای تولید شده را پائین بیاورند و حتی عده‌ای نیز دست به تقلب بزنند.

همچنین استفاده از مطالب کپی نیز یکی از روش‌های متداول به شمار می‌رفت اما امروزه باعث دریافت جریمه جدی از گوگل خواهد شد. بطور کلی گوگل احترام زیادی محتوای اصلی و با‌کیفبت قائل است. استفاده از محتوای کوتاه و یا کپی، باعث خواهد شد تا گوگل شما را جریمه کند که در این صورتی شما با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.

ابزار‌های مختلفی برای تغییر محتوای کپی شده وجود دارند. این ابزار‌ها مطلب را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که هیچ شباهتی با شکل و ساختار اولیه نداشته باشد. اما بجای استفاده از این روش‌های منسوخ شده، بهتر است تمرکز خود را برو روی تولید محتوای ارزشمند بگذارید.

پنجمین اشتباه: بی توجهی به تگ‌ها، توضیحات متا و سایر موارد مربوطه

بهینه سازی محتوا تنها محدود به انتخاب یک کلمه کلیدی مناسب نیست!  برچسب‌های عنوان و همچنین توضیحات متا از جمله مهمترین عوامل در بهینه سازی سئو هستند که نباید به سادگی از کنار آنها رد شد. با نا‌دیده گرفتن این موارد یک فرصت بزرگ برای بهینه سازی محتوا را از دست خواهید داد.

این موارد قادرند تا توضیحات مناسبی در رابطه با محتوای تولید شده توسط شما، به موتور جستجو ارائه دهند و همین امر باعث می‌شود تا رتبه وب سایت شما نزد موتور‌های جستجو افزایش پیدا کند.

از جمله دیگر موارد با اهمیتی که معمولا مورد با بی‌توجهی مواجه می‌شوند می‌توان به برچسب گذاری بر روی تصاویر اشاره کرد. موتور‌های جستجو نمی‌توانند تصاویر را ببینند، اما به خوبی قادرند تا برچسب‌های alt را بخوانند و این امر در بهبود رتبه بندی شما بسیار موثر خواهد بود.

از جمله مواردی که می‌توانید با استفاده از آنها به بهبود بهینه سازی سئو وب سایت خود کمک کنید می‌توان به استفاده از برچسب ها اشاره کرد. این برچسب‌ها باید مختصر و در عین حال توصیفی باشند همچنین برچسب‌ها نباید خیلی طولانی باشند.

 

منبع: searchenginejournal