تگ هدینگ ها معمولا از جمله مهمترین مواردی هستند که چه در خوانایی مطلب و چه در سئو محتوا بسیار تاثیر گذارند. با استفاده از تگ هدینگ شما می توانید به مطلب انسجام و نظم ببخشید. همچنین با استفاده از این ابزار می توانید میزان اهمیت کلمات مختلف را نشان دهید. در ادامه مطلب قصد داریم تا بیشتر به بررسی این مورد پر کاربرد بپردازیم. با رامولینک همراه باشید.

تگ هدینگ H1 و تاثیرات آن بر رتبه بندی و سئو سایت

شاید قدیمی ترین استراتژی در مورد سئو؛ استفاده از تگ هدینگ ها باشد. بطور کلی هرگاه کسی قصد داشت مطالبی را درباره سئو بیاموزد با این دو توصیه رو به رو می شد:

  1. عنوان صفحه را در تگ هدینگ H1 قرار بده
  2. در هر صفحه فقط از یک تگ هدینگ H1 استفاده کن

همین موارد همواره باعث سردرگمی کاربران می شد. یکی از مواردی که بسیار جلب توجه می کرد استفاده از تگ هدینگ H2 بجای تگ هدینگ H1 از جانب وب سایت CNN بود. همین امر باعث شد تا عده زیادی از وبمستر ها درباره این موضوع دچار سردرگمی بشوند.

آیا کار CNN احمقانه است؟ چرا آنها از تگ هدینگ H2 استفاده می کنند؟ در غلط بودن این نوع نگارش شکی نیست! اما این کار به سئو آنها آسیب می رساند؟ در واقع هیچ پاسخ قانع کننده ای وجود نداشت.

با گذشت زمان کم کم وبمستر ها استفاده از تگ هدینگ H1 را کنار گذاشتند. این افراد بجای استفاده از یک رسم دیرنه! تصمیم گرفتند تا از یک عنوان با فونت بزرگ و در بالای صفحه استفاده کنند.

همین امر باعث شد تا عملکرد گوگل نسبت به جور کردن قطعات موجود در یک صفحه بهتر شود.

نظر جان مولر متخصص گوگل درباره تیتر ها

اما باز هم استفاده از سر تیتر H1 و مزایا، معایب و تاثیرات آن یک سوال بزرگ برای وب مستر ها است. اما جان مولر یکی از متخصصان گوگل در این زمینه به این صورت پاسخ می دهد که:

“استفاده از برچسب H1 هیچگونه محدودیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد. درواقع شما می توانید در هر کجای متن که بخواهید از این تیتر استفاده کنید.

استفاده از تیتر H1 یک روش عالی برای ساختار بخشیدن به یک صفحه است. با استفاده از سر تیتر های مختلف کاربران و موتور های جستجو می توانند بخش های مختلف یک مطلب را از یکدیگر تمییز دهند. همین امر مشخص می کند که کدام قسمت ها مربوط به چه عناوینی هستند و چه زیر عنوان هایی را شامل می شوند.

اما نکته مهم در این زمینه نحوه استفاده از سربرگ ها است.

نوع HTML

این مسئله زمانی تاثیر بیشتری خواهد داشت که شما از HTML5 استفاده کنید. در این صورت داشتن چند تگ هدینگ H1 کاملا طبیعی و مورد انتظار است. پس اصلا جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

مورد دیگری که ممکن است برای شما ایجاد نگرانی کند، برخی ابزار های جستجوگر سئو است. در برخی از این ابزار ها وجود تگ هدینگ H1 الزامی است. در مقابل برخی دیگر بررسی می کنند که شما از چند تگ هدینگ H1 استفاده کرده اید و مسائلی شبیه به آن. اما اثلا جای نگرانی نیست! چون این موارد برای موتور های جستجوگر گوگل اصلا مهم نیستند.

اینکه شما چندین بار از یک سر تیتر H1 استفاده کنید اصلا مسئله مهمی نیست. اما ممکن است ظاهر چندان جالبی نداشته باشد. در هر صورت ما آنرا به عنوان یک مسئله حساس قلمداد نمی‌کنیم.

این یک واقعیت است که سایت شما چه بدون داشتن برچسب H1 و یا داشتن 5 برچسب عملکرد کاملا خوبی خواهد داشت. در اصل این انسجام مطلب است که برای ما حائز اهمیت است.”

بررسی عملی تاثیرات تگ هدینگ و سر تیتر ها

در زمینه استفاده از سر تیتر ها همیشه گفته های ضد و نقیض وجود داشته! از این رو قصد داریم تجربه شخصی خود را برای شما شرح دهیم. این کار را با استفاده از یک آزمایش عملی برای شما ارائه خواهیم داد.

با بررسی وب سایت MOZ گریک بردفورد که یکی از متخصصان شرکت Distilled است دریافت که این وب سایت بجای استفاده از تگ هدینگ های H1 از سر تیتر های H2 برای عناوین اصلی استفاده می کند.

در راستای بررسی همین موضوع وب سایت MOZ نیمی از سر تیر های اصلی خود را به تگ هدینگ H1 تغییر داد تا متوجه تفاوت های اساسی بین این دو مورد بشود. حالا به خوبی می توانیم تفاوت های این دو مورد را بررسی کنیم.

پس از 8 هفته نتایج به این صورت بدست آمد:

شاید برای افرادی با تخصص کمتر، بررسی این نمودار کمی مشکل باشد. از این رو تحلیل Rida Abidi یکی از متخصصان شرکت Distilled را برای شما قرار دادیم:

بی نتیجه!

ارتقا پیش بینی شده: 6.2

نتایج این آزمون از نظر میزان ترافیک ارگانیک کاملا بی نتیجه بود! بنابراین توصیه ما به شما بازگرداندن سایت به همان حالت ابتدایی است.

تغییر تگ هدینگ H2 به H1 از نظر آماری تفاوت معنا داری نداشت

نتیجه ای که ما بدست آوردیم این بود: الگوریتم های گوگل اهمیتی برای استفاده از تگ هدینگ های H1 و یا H2 قائل نیستند! احتمالا اگر از سایر سر تیتر ها هم استفاده کنید یا از هیچکدام استفاده نکنید! باز هم به همین نتیجه دست پیدا می کنید.

البته باز هم درباره عناوین لازم است این موارد را رعایت کنید:

  • از فونت درشت استفاده کنید
  • آنها را در بالای قسمت های مربوطه قرار دهید
  • شناسایی بخش های مختلف را برای گوگل آسان کنید

چرا هنوز باید از سر تیتر H1 استفاده کرد؟

علی رغم مواردی که به ذکر آنها پرداختیم باز هم توصیه ما به شما استفاده از تگ هدینگ H1 به عنوان سر تیتر اصلی است. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد که از جمله آنها می توان به این موارد پرداخت:

  1. دسترسی آسان تر

با جدا شدن قسمت های مختلف و شناخت سر برگ های اصلی رابطه کاربری بهتری را برای مخاطبان خود فراهم خواهید کرد. چیزی که برای گوگل خیلی مهم است! همچنین این کار شناخت صفحه را برای موتور های جستجو گر آسان تر می کند.

  1. گوگل ممکن است از برچسب H1 به عنوان برچسب عنوان استفاده کند

در برخی موارد نادر و زمانی که گوگل نتواند برچسب عنوان شما را پیدا کند از تگ هدینگ H1 به عنوان برچسب عنوان استفاده می کند.

 

منبع: MOZ.COM