ایندکس نشدن سایت یکی از مهمترین علل عدم نمایش محتوای شما برای دیگران است. از این رو، مواجه شدن با این مشکل یکی از جدی‌ترین چالش‌های پیش روی وبمستر‌ها می‌باشد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی مهمترین علل ایندکس نشدن سایت در گوگل و روش‌های رفع آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مهمترین علل ایندکس نشدن سایت

علل مختلفی برای ایندکس نشدن سایت وجو دارند و وجود همین موارد می‌تواند میزان ترافیک وب سایت شما با یک ریزش سنگین مواجه کند، از این رو لازم است تا نهایت سعی خود را برای جلوگیری از بروز این اتفاق و یا در اثر رخ دادن! به رفع هرچه سریعتر ان بکار ببندید.

خطای Page actions are temporarily disabled

از این خطا می‌توان به عنوان یکی از رایج ترین خطا‌ها در این این زمینه نام برد. شما زمانی با این خطا مواجه خواهید شد که نتوانید لینک‌های خود را کنسول سرچ گوگل وارد کنید همین امر موجب جلوگیری از ایندکس شدن وب سایت شما خواهد شد.

لازم به ذکر است که علت بروز ارور Page actions are temporarily disabled مربوط به بروز مشکل از جانب خود گوگل است و شما کار اشتباهی انجام نداده اید. علت بروز این اختلال هم مربوط به بروز رسانی‌های خود گوگل است که برای جلوگیری از ایجاد اختلال و خطا! با استفاده از URL Inspection اقدام به غیرفعال سازی ثبت لینک‌ها می‌کند.

البته به روزرسانی  مانع از انجام کار موتور‌های جستجو نخواهد شد و این ربات‌ها مطابق با الگوریتم‌های از پیش تعیین شده به کار خود ادامه خواهند داد.

خطای noindex و ایندکس نشدن سایت در گوگل

در واقع شما باید بدانید که این یک خطا یا ارور نیست! بروز ارور noindex به این معنی است که یکی از صفحات شما برچسب noindex گرفته. این یک هشدار از طرف موتور‌های جستجو برای شما است. اغلب افراد از این مورد برای محتوا‌هایی استفاده می‌کنند که نمی‌خواهند در دسترس عموم قرار بگیرد.

برای اینکه شما هم بتوانید مطلب خود را با برچسب noindex از دسترس عموم خارج کنید به دورش می‌توانید عمل کنید. روش اول اینکه در قسمت متا برچسب noindex را وارد کنید. روش دوم ارسال یک سر عنوان ” header” از طریق درخواست‌های HTTP است.

خطای blocked by robots.txt

مشاهده ارور blocked by robots.txt به این معنی است که شما توسط موتور‌های جستجو جریمه شده اید که ازجمله دیگر علل ایندکس نشدن سایت در گوگل به شمار می‌آید. البته در برخی موارد نیز خود فرد این کار را به صورت عمدی انجام می‌دهد. اگر این کار به صورت عمدی توسط خود شما صورت نگرفته به سادگی و با ویرایش یا حذف فایل robots.txt می‌توانید صفحه خود را از این حالت خارج کنید.

لازم به ذکر است که در برخی موارد، ممکن است هاست شما، دسترسی مستقیم به پرونده robots.txt غیرفعال کند! در این صورت میتوانید از ابزار‌های دیگری برای دسترسی بهتر استفاده کنید که از جمله انها می‌توان به پلاگین محبوب Yoast SEO اشاره کرد.

ایندکس نشدن سایت و خطای has crawl issue

ارور has crawl issue معمولا در راستای بروز برخی دیگر از خطا‌ها رخ می‌دهد که نتیجه آن ایندکس نشدن سایت در گوگل خواهد بود. البته علت اصلی بروز ان، وجود مشکل در نمایه سازی صفحه است. اما این ارور ممکن است در اثر خطای noindex در تگ‌های متا هم رخ دهد.

همچنین مشاهده ارور crawl ممکن است در اثر ایجاد خطا در پرونده‌های CSS یا عدم بارگیری درست Java Scripr نیز باشد. در صورت وجود مشکل در این قسمت نیاز به بررسی مجدد کد‌های وب سایت خود و یرایش آنها خواهید داشت. این مشکل در اثر عدم بارگیر درست تصاویر به وقوع می‌پیونند و نمایه سازی را با مشکل مواجه می‌کند.

برای دستیابی بهتر به منبع اصلی خطا می‌توانید از Search Console استفاده کنید. روش استفاده به این صورت است که ابتدا بر روی بازرسی URL کلیک کرده و سپس گزینه View Crawled Page و در ادامه More Info را انتخاب می کنیم.

ایندکس نشدن سایت

در صورت برطرف نشدن مشکل به وسیله روش قبلی می‌توانید از این روش استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که قبل از بکارگیری این روش مطمئن شوید که مشکل هنوز برطرف نشده. URL مورد نظر خود را در یک برگه جدید باز کنید، سپس بر روی گزینه Test Live URL کلیک کنید.

ایندکس نشدن سایت

حالا و پس از بررسی دقیق‌تر جزئیات، با رفع ایراد، از گوگل بخواهید تا مجددا صفحه را برای شما نمایه سازی کند:

ایندکس نشدن سایت

در آخر لازم است تا تائید خود را از حل شدن مشکل به گوگل اعلام کنید

خطای not found 404

ارور not found 404 زمانی رخ می‌دهد که صفحه‌ای در هنگام نمایه سازی پیدا نشود. برای برطرف سازی این اختلال نیز می‌توانید از روش‌های بالا استفاده کنید. بر روی دکمه بازرسی URL کلیک کنید تا برکه جدیدی باز شود و در آنجا دوباره نمایه سازی کنید.

خطای seems to be a soft 404

ارور seems to be a soft 404 هم مانند خطایی قبلی زمانی رخ می‌دهد که یک صفحه در هنگام نمایه سازی پیدا نشود. اما تفاوت این مورد با مورد قبلی در اینجاست که این صفحه یا وجود ندارد و یا نباید منتشر شود. تصمیم گیری در این زمینه به عهده گوگل است.

برای برطرف سازی این خطا می توانید URL را به صفحه جدیدی هدایت کنید یا صفحه مورد نظر را به کلی حذف کنید.

خطای returns unauthorized request 401

ارور returns unauthorized request (401) زمانی رخ می‌دهد که گوگل اجازه دسترسی به صفحه مورد نظر را نداشته باشد. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که شما برای صفحه مورد نظر یک کلمه عبور و یا گذرواژه محافظتی قرار داده باشید.

خطای Redirect

خطای Redirect زمانی رخ می‌دهد که گوگل نتواند به صفحه مورد نظر دسترسی داشته باشد و در نتیجه ایندکس نشدن سایت در گوگل را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثل شما قصد دانلود یک آهنگ را دارید اما زمانی که بر روی لینک مربوط به صفحه مورد نظر کلیک می‌کنید، این لینک شما را به یک فروشگاه ساعت متصل می کند که دارای یک ‌آدرس URL متفاوت است.

در اینجا نیز شما با بکار گیری اقداماتی که در خطای crawl برای رفع مشکل به کار بستید، می‌توانید گره از کار خود باز کنید.

 

منبع: torquemag