بطور کلی سئو یک وب سایت از 3 قسمت تشکیل می شود. سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی که به ترتیب on-page SEO و off-page SEO نامیده می شوند. اساسا این سئوی سایت شما است که باعث می شود تا کاربر برای اولین بار به سمت وب سایت شما کشیده شود. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی سئو خارجی و مهمترین موارد مربوط به آن بپردازیم. با رامولینک همراه باشید.

ظاهر شدن در نتایج جستجو و یا به اصطلاح ایندکس شدن اولین گام برای جذب ترافیک بیشتر است. از این رو لازم است تا استراتژی های قدرتمندی را بکار بگیرید. از این رو بهره وری و بهینه سازی سئو اولین و مهمترین مرحله در این استراتژی است.

سئو خارجی یا off page seo چیست؟

نکته مهمی که در ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که سئو خارجی هیچ ربطی بهینه سازی و یا محتوای شما ندارد! سئو خارجی به شما کمک می کند تا جایگاه بهتری را در فهرست نتایج موتور های جستجو داشته باشید. لازم به ذکر است که سئو خارجی یا off page seo مجموعه ای از ترفند ها و استراتژی ها برای استفاده از محتوای دیگران است.

تفاوت های سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی قرار است تا به موتور های جستجو بفهماند که چه محتوایی در یک صفحه وجود دارد. آیا این محتوا شامل پاسخ مورد نظر برای کاربری که موضوعی را سرچ کرده هست یا نه؟

در عوض سئو خارجی بیشتر بر روی اعتبار شما و افزایش ان متمرکز است. این استراتژی کمک می کند تا موتور های جستجو مطمئن شوند که شما از هجویات در محتوای خود استفاده نمی کنید. افزایش اعتبار مستقیما بر روی نتایج گوگل و سایر موتور های جستجو تاثیر خواهد گذاشت.

اجازه بدهید موضوع را با یک مثال واضح تر بیان کنم. برای بیان این موضوع از توئیتر استفاده می کنم. شما در پروفایل توئیتر به معرفی خودتان پرداخته اید. این قسمت شامل یک معرفی نامه، تصویر و مجموعه ای از علایق و وابستگی های فکری شماست. در اینجا شما خودتان را به دیگران معرفی می کنید. این یعنی سئو داخلی یا On-page SEO.

اما زمانی که دیگران شما را از Retweet ها بشناسند و یا تعداد زیادی از توئیت های شما ری توئیت شود، دیگران به صحت و اعتبار گفته شما ایمان می آورند. در اصل اعتبار شما از ریتوئیت هایتان بدست می آید. این یعنی سئو خارجی یا off-page SEO.

اما نکته مهم این است که در زمینه وب امکانی به عنوان ریتوئیت یا Retweet وجود ندارد! عوامل اصلی در زمینه سئو خارجی در فضای وب در مرحله اول ایجاد بک لینک و پیوند و در مرحله دوم بدست آوردن شهرت هستند.

تکنیک هایی هدفمند برای دریافت بک لینک و بهینه سازی سئو

هر پیوند و بک بک لینک نوعی تائیدیه برای وب سایت شماست. این پیوند ها سیگنال هایی را به موتور های جستجو ارسال می کنند. نتیجه اینکه هر روز رتبه بندی شما پیشرفت بیشتر و بهتری را نسبت به قبل خواهد داشت. البته باید توجهداشته باشید که ارزش همه پیوند ها و بک لینک مساوی نیست! اما کدام بک لینک ها ارزش بیشتری دارند؟

سئو خارجی

 مهمترین موارد در بررسی ارزش بک لینک یا پیوند در سئو خارجی:

  • بک لینک گرفتن از سایت هایی با اتوریتی بالا بسیار ارزشمند تر از سایت هایی با اتوریتی پایین خواهد بود.
  • نوع ارتباط بین شما و وب سایتی که از آن پیوند می گیرید! در اصل نکته مهم اینجاست که ارتباط موضوعی مشخصی باید بین شما و وب سایت مورد نظر وجود داشته باشد. در غیر این صورت ارزش پیوند های شما کاهش خواهد یافت.
  • استفاده از انکر تکست روش دیگری برای بالاتر بردن ارزش پیوند در سئوی خارجی است.
  • تعداد پیوند های دریافت شده توسط وب سایتی که قرار است به شما بک لینک قوی بدهد.

استراتژی های کلیدی در رابطه با دریافت بک لینک

ایجاد پست مهمان

ایجاد پست مهمان در وب سایت های معتبر، علاوه بر افزایش اعتبار، باعث افزایش تعداد بک لینک های مفید نیز خواهد شد. برای استفاده از این تکنیک لازم است تا وب سایت هایی که این امکان را در اختیار شما قرار می دهند بیابید. برای پیدا کردن وب سایت هایی که موضوعی مرتبط با موضوع شما دارند می توانید از ابزار همپوشانی الکسا استفاده کنید.

خرید لینک های شکسته

این یک فرصت خوب برای جایگزن کردن خودتان بجای سایرین است. لینک های شکسته و یا به اصطلاح broken links از جمله مواردی هستند که برای هر دو طرف آسیب هایی را به دنبال خواهند داشت. کافی است تا با استفاده از برخی از ابزار های تحلیل پیوند این لینک ها را پیدا کنید. Check My Links می تواند یک ابزار مفید در زمینه جایگزینی لینک و بهبود سئو خارجی یا off page seo باشد.

بررسی رقیبان

بررسی عملکرد رقبا می تواند بهترین الگو و راهنمای شما برای کسب موفقیت بیشتر در سئو خارجی باشد. بررسی کنید که این وب سایت ها بیشتر از چه مواردی پیوند گرفته اند؟ کدام مطالب بازخورد بیشتری داشته و آنچه باعث متمایز شدن آنها شده چیست؟

برخی سایت های رقیب نسبت به برقراری ارتباط با سایر بازار های مشترک متمایل هستند. از این رو می توانید از آنها بخواهید به شما بک لینک بدهند و شما هم در عوض این کار را برای آنها انجام دهید.

روش های بدست آوردن اعتبار برای سئو خارجی یا Off-Page SEO

بجز بدست آوردن بک لینک روش های دیگری نیز برای بدست آوردن اعتبار وجود دارد. از جمله این موارد می توان به این موارد اشاره کرد:

  • استفاده از رسانه های اجتماعی و فهرست های نمایه
  • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
  • بازاریابی از طریق اینفلوئنسر ها

شاید بتوان گفت که مبنای اصلی سئو خارجی میزان تبلیغات و دریافت بازدید توسط وب سایت شماست! ازاین رو هر ایده دیگری که منجر به جذب بازید کننده برای وب سایت شما بشود می تواند یک ابزار مناسب برای بهبود سئو خارجی یا off page seo باشد.

امروزه با بازار رسانه های اجتماعی داغ تر از همیشه دنبال می شود شاید بتوان تاثیر این رسانه ها بر جامعه را حتی بیشتر از تلویزیون دانست! از این رو توصیه ما به شما اهمیت بیشتر به این ابزار های قدرتمند و استفاده هرچه بیشتر از آنها برای بهبود سئو خارجی وب سایت و جذب ترافیک بیشتر است.

 

منبع: الکسا