بک لینک با کیفیت چیست؟ این یک واقعیت است که ارزش تمام لینک ها و بک لینک ها با هم برابر نسیت! بک لینک ها دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود. اما کدام نوع از بک لینک ها تاثیر بهتری را بر سئو و پیج رنک شما خواهند داشت؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

حدودا 22 سال پیش بود که بنیانگذاران گوگل از قابلیتی به نام PageRank رونمایی کردند. قابلیتی که توانست فضای وب را برای همیشه تغییر دهد. در PageRank برخی نکات وجود دارد که بطور کلی آنرا با سایر الگوریتم های رتبه بندی متمایز می کند. از جمله این موارد می توان به:

 • شمارش هر لینک به عنوان یک رای
 • افزایش رتبه و ترفیع برای صفحات با رای بالاتر
 • ازرش گذاری برای هر رای (ارزش پیوند ایجاد شده از طرف یک صفحه با اتوریتی بالا، بالاتر از یک صفحه با اتوریتی کمتر)

اما به همینجا ختم نشد! گوگل همیشه به دنبال ایجاد بهترین تجربه کاربری برای مخاطبان خود بود. از این رو موارد دیگری را نیز برای ایجاد بک لینک با کیفیت ایجاد کرد. از جمله این موارد می توان به استفاده از متن لنگر و یا انکر تکست، مدل سازی عناوین، تجزیه و تحلیل محتوا، دریافت بازخورد از کاربر و … اشاره کرد.

در ابتدا این Rand Fishkin بود که به بررسی تمام و کمال انواع بک لینک با کیفیت پرداخت. لازم به ذکر است که تحقیقات وی یکی از اساسی ترین منابع ما برای جمع آوری این مطلب بود.

خرید بک لینک با کیفیت و انواع آن

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی 20 نوع بک لینک بپردازیم و بررسی کنیم که کدام نوع بک لینک با کیفیت و کدام نوع از بک لینک ها دارای ارزش کمتری هستند.

لازم به ذکر است که برخی از موارد توسط خود گوگل ارائه شده و برخی دیگر نیز حاصل تحقیقات متخصصان سئو است.

توصیه ما به شما هم این است که خودتان به صورت شخصی این موارد را بررسی کنید. هیچ چیزی در سئو به اندازه تجریه کارایی ندارد.

مواردی که به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 1. بک لینک از صفحات شلوغ
 2. دریافت بک لینک با کیفیت از محتوای اصلی و منحصر به فرد یک وب سایت
 3. دریافت بک لینک با بالاترین سطح از محتوای اصلی
 4. دریافت بک لینک با کیفیت به صورت انکر تکست یا متن لنگر
 5. دریافت بک لینک از دامنه های منحصر به فرد
 6. مقایسه لینک داخلی با لینک خارجی
 7. پیوند از سایت هایی با موضوعات مرتبط
 8. پیوند از صفحه هایی با موضوعات مرتبط
 9. پیوند از محتوای به روز و جدید
 10. نرخ رشد پیوند ها
 11. اسپم ها و بک لینک بی کیفیت
 12. لینک Echos
 13. لینک دادن به محتوای معتبر
 14. پیوند به هرزنامه یا پیوند به اسپم
 15. Nofollowed Links یا لینک های غیر مجاز
 16. لینک های JavaScript
 17. اولویت پیوند اول
 18. txt و ربات های متا
 19. بک لینک های رد شده
 20. Unlinked Mentions

دریافت بک لینک با کیفیت از صفحات شلوغ؛ یک رای با ارزش!

لازم است تا موضوع را با یکی از بنیادی ترین اصول Google PageRank آغاز کنیم. دریافت بک لینک قوی از صفحات شلوغ! همانطور که در ابتدا گفتیم؛ هر لینک یک رای به شمار می آید. لینک هایی که از صفحاتی با اتوریتی بالاتر گرفته شوند ارزش بیشتر خواهند داشت. خب این یک اصل واضح است، صفحات شلوغ اتوریتی بالاتری نسبت به سایر صفحات دارند.

بک لینک

زمانی که شما از یک صفحه شلوغ بک لینک باکیفت دریافت کنید، به سادگی خواهید توانست رتبه خود را افزایش دهید. این صفحات معمولا 1یوند های زیادی را به خود جلب کرده اند. از این رو برقراری پیوند با چنین صفحاتی شما را بسیار قدرتمند خواهد کرد.

دریافت بک لینک از محتوای اصلی و منحصر به فرد یک وب سایت با ارزش تر از سایر قسمت ها است

از دیگر موارد بسیار مهم در میزان کیفیت بک لینک، مکانی است که قرار است تا در آن بک لینک ایجاد شود. زمانی که بک لینک در دل محتوا و قسمت های کلیدی آن قرار بگیرد ارزش آن به مراتب بالاتر از پا ورقی و سایر قسمت های محتوا است.

این نکته؛ یک نکته کاملا منطقی است. خود گوکل هم در حین آنالیز یک محتوا، لینک های قرار گرفته در مناطق اصلی را با ارزش تر از لینک های حاشیه ای قلمداد می کند.

به همین دلیل ارزش لینک های قابل مشاهده بیشتر از لینک هایی است که مخفی هستند. البته باید توجه داشت که لینک های مخفی هرچقدر هم که کم ارزش باشند باز هم توسط گوگل ارزیابی می شوند و در رتبه بندی وب سایت شما تاثیر گذار خواهند بود.

هرچه لینک بالاتر قرار بگیرد ارزش بیشتری خواهد داشت!

اگر قرار است یک بک لینک با کیفیت اشته باشید باید توجه کنید که سایت هدف در چه قسمتی از مطلب به شما یک لینک می دهد. اصولا هرچه پیوند در قسمت های ابتدایی و بالاتر مطلب قرار بگیرد ارزش بیشتری خواهد داشت. همچنین هرچه که لینک در رتبه های بعدی قرار بگیرید ارزش آن کمتر خواهد بود. به عنوان مثال ارزش چهارمین بک لینک در یک محتوا بیشتر از پیوند شماره 5 است.

بک لینک

با استفاده از انکر تکست یا متن لنگر ارزش پیوند های خود را دو چندان کنید

انکر تکست یا متن لنگر عملی است برای نشان دادن میزان اهمیت یک پیوند. در صورتی که وب سایت مورد نظر شما با استفاده از متن لنگر به شما بک لینک بدهد، گوگل ارزش این بک لینک با کیفیت را دوچندان به حساب خواهد آورد.

البته موارد بسیار زیادی در میزان کیفیت ایجاد بک لینک با کیفیت توسط متن لنگر وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. از جمله مهمترین موارد می توان به ارتباط کامل پیوند با متن و مطلبی که به آن پیوند شده اشاره کرد. در صورت مغایرت و بی ربط بودن موضوع قطعا گوگل این پیوند را از لیست ارزش گذاری خود خارج خواهد کرد.
در این مطلب به بررسی 4 مورد از مهمترین نکات در ایجاد بک لینک با کیفیت اشاره کردیم. در قسمت بعدی شما را با نکات مهمتری آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

منبع: moz