یکی از مهمترین نکات در بهبود سئو و جذب ترافیک بیشتر، ایندکس شدن یا به عبارتی قرار گرفتن هرچه سریع‌تر در فهرست نتایج موتور‌های جستجو است. تا زمانی که نتایج شما توسط گوگل ایندکس نشود، کسی قادر به مشاهده مطلب شما نخواهد بود و عملا هیچ بازدیدی را دریافت نخواهید کرد زیرا گوگل هنوز شما را وارد لیست نتایج خود نکرده. اما چگونه می‌توانیم مطلب خود را سریعتر در گوگل ایندکس کنیم و سئو بهتری داشته باشیم؟

مقدمه

خوشحالیم که دوباره با یک مطلب جدید در خدمت شما هستیم. در این مطلب قصد داریم تا شما را با ده نکته مهم برای افزایش سرعت ایندکس شدن و رتبه بندی سریعتر آشنا کنیم. توصیه می‌کنم این مطلب را از دست ندهید.

روش متداولی که اغلب وبمستران در پیش می‌گیرند به این صورت است که شما یک محتوای جدید را در وب سایت خود ایجاد کرده و سپس منتشر می‌کنید، سپس منتظر می‌مانید تا گوگل سر فرصت! مطلب شما را در فهرست نتایج منتشر و یا به اصطلاح ایندکس کند.

در صورتی که این روش، روش مورد استفاده شماست باید بگویم که مسیر را کلا اشتباه رفته اید! زیرا پس انتشار و قرار گرفتن در فهرست گوگل، مدت زیادی طول خواهد کشید تا مطلب شما بتواند جایگاه مناسبی را در فهرست نتایج موتور‌های جستجوگر بدست بیاورد.

در این مطلب با آموزش چند نکته مهم، به شما خواهیم آموخت که چگونه گوگل را برای قرار گرفتن در ابتدای فهرست نتایج متقاعد کنید. طبیعتا بعضی از این موارد ساده و برخی دیگر فنی و پیشرفته خواهند بود.

قرار گرفتن در فهرست یا ایندکس شدن و بهبود سئو

  1. بررسی URL

اساسا فهرست کردن مطالب در گوگل کار چندان دشواری نیست. برای این کار گوگل چندین ابزار در اختیار ما قرار می‌دهد که ساده‌ترین آنها، ابزار بازرسی URL است. این ابزار در کنسول جدید جستجو قرار گرفته. این ابزار بازرسی به شما اجازه می‌دهد تا با ارسال یک URL به گوگل اطلاع دهید که شما یک متحوای جدید تولید کرده اید.

شما با انجام این عمل به نوعی کار خود را جلو انداخته اید و و گوگل را مجاب کرده اید که مطلب شما را در الویت قرار دهد. از این رو مطلب شما جایگاه بهتری در فهرست نتایج و همچنین نتایج سئو خواهد داشت.

  1. سایت مپ و سئو

یکی دیگر از تکنیک‌های رایج در این باره استفاده از سایت مپ یا نقشه سایت است. سایت مپ کمک بسیار خوبی برای ایندکس شدن هرچه سریعتر محتوا‌های شماست. زمانی که شما از سایت مپ استفاده می‌کنید و محتوای خود را در آن قرار می‌دهید، این اطمینان را به موتور‌های جستجو می‌دهید که واقعا چنین مطلبی وجود دارد. این کار نوعی اعتبار بخشی به مطلب است که توسط خود شما انجام می‌شود.

همچنین استفاده از برخی تکنیک‌ها نیز به شما کمک می‌کند تا این روند را بهبود ببخشید. به عنوان مثال ساده‌ترین ان قرار دادن سایت مپ در robots.txt است. در این ربات شما یک لیست راهنما دارید. با قرار دادن سیات مپ در این ربات، شما مطالب و مسیر آنها را به خوبی به گوگل نشان می‌دهید. همین امر باعص تسریع روند جستجو برای گوگل می‌شود و گوگل هم در ازای آن جایگاه بهتری را به شما اختصاص خواهد داد.

همچنین یکی روش دستی ساده نیز برای انجام این کار وجود دارد. به این صورت که:

ابتدا www.google.com/ping? را تایپ کنید . سپس URL مورد نظر خود را به از این مسیر وارد کنید: sitemap=https://example.com/sitemap.xml در انتها مسیر کلی به این شکل خواهد بود: https://www.google.com/ping?sitemap=https://example.com/sitemap.xml

  1. استفاده از API های به روز برای بهبود سئو

طی چند ماه گذشته، هم گوگل و هم بینگ API های جدیدی را برای کمک به نمایه سازی و جستجوی بهتر توسط موتور‌های جستجو ارائه کرده اند. روش عمل این مکانیسم به این صورت است که هردوی انها قادرند تا با ارسال صد‌ها URL به افزایش سرعت نمایه سازی کمک کنند.

در صورتی که مایل به استفاده از این API ها هستید می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • using SEO Tools for Excel with Google’s API
  • Google’s Indexing API documentation

افزیش سرعت در نمایه سازی و بهبود رتبه بندی و سئو

سئو

در ادامه مطلب شما را با برخی روش ها برای بهبود سرعت نمایه سازی و بهبود رتبه بندی و سئو آشنا خواهیم کرد.

  1. گرفتن بک لینک از صفحات معتبر

گرفتن پیوند از صفحات معتبر یکی از مهمترین گام‌ها در افزایش سرعت نمایه سازی و بهبود رتبه است که نتیجه آن بهینه سازی سئو خواهد بود. شما با پیوند دادن مطلب خود به یک صفحه معتبر و یا دریافت پیوند از یک مرجع قوی، این اطمینان را به گوگل و سایر موتور‌های جستجو می دهید که مطلب شما یک هرزنامه نیست و دارای کیفیت کافی است.

این کار باعث می‌شود تا سیگنال‌های مثبتی در جهت بهبود رتبه و کیفیت سئو برای گوگل ارسال شود.

  1. به روز رسانی مطالب قدیمی

لینک دهی یکی از مهمترین موارد در بهینه سازی سئو به شمار می‌آید. اما این عمل دارای ریزه کاری‌هایی است که هرکسی از آنها مطلع نیست! یکی از مهمترین موارد، به روز رسانی پیوند‌های مطالب قدیمی است. کاری که معمولا همه افراد انجام می‌دهند، این است که مطالب جدید خود را به مطالب قدیمی پیوند می‌دهند.

خب تا اینجا درست! اما تکلیف مطالب قدیمی چه می‌شود؟ برای به روز رسانی مطالب قدیمی لازم است تا هر‌چند وقت یکبار لینک‌ها و پیوند‌های آنها را به روز کنید. به عنوان مثال به سراغ مطالب قدیمی وب سایت خود بروید و آنها را به مطالب جدید سایت خود پیوند بدهید. با انجام این کار باعث بهبود چشمگیر سئو وب سایت خود و افزایش رتبه در فهرست نتایج موتور‌های جستجو خواهید شد.

  1. همرسانی یا به اشتراک گذاری

به اشتراک گذاری مطالب، ارتباط تنگاتنگی با رتبه بندی آنها دارد و از نظر گوگل هم بسیار مهم است. یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید در این راستا انجام دهید، اشتراک گذاری مطالب در Reddit است. شما با اشتراک گذاری مطالب خود در Reddit یا Hacker News شناسایی و دسترسی گوگل به محتوای خودتان را آسان‌تر می‌کنید. خب خیلی واضح است که با انجام این کار و ساده سازی روند جستجو برای موتور‌های جستجوگر، آنها نیز الویت و اهمیت بیشتری را برای مطلب شما قائل خواهند شد که نتیج آن بهبود سئو و افزایش سرعت ایندکس شدن و نمایه سازی است.

 

منبع: moz.com