در رتبه بندی سئو بیش از 200 عامل مهم وجود دارد که موتور های جستجو با کمک انها نتایج را ایندکس می کنند. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد میزان اهمیت هریک از عوامل است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهمترین عوامل دخیل در رتبه بندی سئو آشنا کنیم. در ادامه با رامولینک همراه باشید.

رتبه بندی سئو و مهمترین قسمت های آن

بصورت کلی می توان گفت که در بین این فاکتور تقریبا 12 مورد وجود دارد که به تنهایی با بهره گیری از آنها قادر به کسب موفقیت خواهید بود. البته مهمترین نکته ای که همیشه باید به یاد داشته باشید به روز بودن است. الگوریتم های گوگل دائما در حال به روز رسانی هستند. پس برای موفقیت هرچه بیشتر باید با روند کار آنها آشنا باشید.

12 فاکتور مهم رتبه بندی سئو

 • امنیت سایت
 • توانایی جستجو شدن توسط موتور های جستجو یا Crawlability
 • سازگاری با موبایل
 • سرعت لود شدن صفحات
 • تعامل با کاربر
 • محتوای با کیفیت
 • استفاده از کلمات کلیدی درست و هدفمند
 • محتوای بهینه
 • ساختار درست داده ها
 • برند های قدرتمند
 • استفاده درست از بک لینک
 • دامین معتبر

امنیت سایت

یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی سئو مربوط به امنیت سایت است. در اصل مهمترین فاکتور در این زمینه استفاده از رمزنگاری HTTPS است. وب سات های رمزنگاری شده با HTTPS دارای گواهینامه SSL هستند. همین امر باعث بالا رفتن ارتباط امنیتی بین کاربر و وب سایت خواهد بود.

موتور های جستجو دائما در حال یافتن سایت های معتبر و امن برای معرفی به کاربران هستند. از این رو برای داشتن رتبه بهتر لازم است تا بررسی کنید که URL وب سایت شما با HTTPS شروع می شود یا HTTP.

توانایی جستجو شدن توسط موتور های جستجو یا Crawlability

در صورتی که موتور های جستجو نتوانند وب سایت شما را Crawl یا به اصطلاح خزش کنند، پس چگونه می توانند آنرا آیندکس کنند؟ به همین دلیل قابلیت Crawl شدن یکی از مهمترین فاکتور های در رتبه بندی وب سایت است. موتور های جستجو تنها زمانی شما را ایندکس می کنند که محتوای شما برای آنها قابل دسترسی و بررسی باشد.

برای انجام بهتر این کار از این موارد استفاده کنید:

 • ارسال نقشه سایت به موتور های برتر جستجو
 • وضعیت ایندکس شدن خود را در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید
 • استفاده درست از txt برای ارسال اطلاعات به موتور های جستجو

سازگاری با موبایل در رتبه بندی سئو

شاید جالب باشد که بدانید تقریبا 52% از ترافیک اینترنت از طریق تلفن های همراه تامین می شود! در صورتی که وب سایت شما قابلیت سازگاری با موبایل را نداشته باشد عملا نیمی از مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد. برای بررسی بیشتر این موضوع وب سایت خود را با استفاده از Mobile-Friendly Test گوگل آنالیز کنید.

سرعت لود شدن صفحات

سرعت بارگذاری صفحه یکی دیگر از موارد مهم در رتبه بندی سئو به شمار می آید. افراد دوست دارند تا هرچه زود تر به پاسخ سوال خود برسند. در صورت تاخیر در بارگذاری صفحات شما وقت کاربر را تلف کرده اید. عوامل متعددی در این فاکتور دخیل هستند که قبلا به آنها اشاره شده. برای بررسی سرعت بارگذاری صفحات خود از ابزار Google’s PageSpeed استفاده کنید.

تعامل با کاربر

تعامل با کاربر از طریق RankBrain توسط گوگل مورد بررسی قرار می گیرد. مهمترین موارد در این فاکتور برای رتبه بندی سایت شامل:

 • نرخ کلیک: مربوط به انتخاب شما توسط کاربران است
 • ماندگاری در سایت: شامل مدت زمانی که کاربران در سایت شما صرف می کنند
 • نتایج نامربوط: افرادی که به سرعت و پس از نمایش نتایج سایت را ترک می کنند

با بررسی این موارد موتور جستجو درک می کند که کدام یک از نتایج برای کاربر مفید تر بوده اند. به این وسیله رتبه سئو سایت مورد افزایش پیدا خواهد کرد.

رتبه بندی سئو

محتوای با کیفیت

محتوای با کیفیت یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی سئو به شمار می آید. گوگل به دنبال ایجاد بهترین تجربه کاربری برای مشتریان خود است. از این رو ارزش ویژه ای را برای محتوا های با کیفیت و متناسب با خواسته کاربر قائل است.

استفاده از کلمات کلیدی درست و هدفمند

تولید کورکورانه محتوا یکی از مهمترین عوامل شکست یک سایت خوب است. بدانید که مخاطبان شما به دنبال چه موضوعاتی هستند. برای یافتن بهترین کلمات کلیدی تحقیق کرده و بر روی آنها هدف گذاری کنید. توصیه ما به شما استفاده از کلمات کلیدی بلند است.

محتوای بهینه در رتبه بندی سئو

با بهینه سازی محتوا عملا موتور های جستجو را به سمت خود می کشید. محتوای خود را بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر بهینه سازی کنید. سعی کنید از هر کلمه کلیدی بیش از یکبار استفاده نکنید. برای بررسی بهتر این موضوع می توانید از ابزار on-page SEO checklist استفاده کنید.

ساختار درست داده ها

Schema Markup یا داده های ساختاری می تواند در تفسیر صفحات شما به موتور های جستجو کمک کند. استفاده از داده های ساختاری درست می تواند باعث بهبود رتبه سئو وب سایت شما بشود.

برند های قدرتمند

موتور های جستجو برای برند های قدرتمند ارزش زیادی قائل هستند. برای استفاده بهتر از این فاکتور می توانید از لیست های مختلف مشاغل که موضوع وب سایت شما مربوط هستند استفاده کنید. همچنین میتوانید از این موارد برای بکار گیری بهتر این فاکتور استفاده کنید:

 • ساخت Google My Business page
 • ثبت نمایه خود در سایت های مربوطه

استفاده درست از بک لینک در رتبه بندی سئو

بک لینک یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی سئو است. هرچه که میزان بک لینک های با ارزش شما بیشتر باشد، اعتبار وب سایت شما نزد موتور های جستجو نیز بیشتر خواهد بود. در اصل بک لینک یکی از عوامل خارجی بهبود سئو به شما می آید.

اغلب متخصصان بر این باورند که بک لینک به بعد از محتوا، به عنوان مهمترین عامل رتبه بندی سئو به شمار می آید. استراتژی های مختلفی در رابطه با دریافت بک لینک وجود دارد که در مطالب قبلی به آنها پرداخته ایم.

دامین معتبر

قدمت وب سایت یا سن دامنه همواره یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سئو و سایت بوده. البته گوگل هیچوقت در این باره صراحتا چیزی نگفته اما بر اساس نتایج تحقیقات مشخص شد که دامین های قدیمی رتبه بهتری را کسب می کنند.

 

منبع: الکسا