امروزه رسانه های اجتماعی یکی از بزرگترین بازار های برای راه اندازی کسب و کار های مختلف هستند. شما با استفاده از این ابزار ها قادر هستید تا هزاران مشتری بالقوه را به سمت خود جذب کنید. اما مستاسفانه هنوز هم اشتباهات و بارو های غلط زیادی در این زمینه وجود دارد. در ادامه قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم. با رامولینک همراه باشید.

رسانه های اجتماعی و بازاریابی محتوا

یکی از روش های جذب ترافیک بیشتر برای استفاده از بازایابی محتوا است. اغلب افراد در این موارد بیشتر تمرکز خود را صرف بهبود سئو می کنند. در ست است که شما قرار است تا همین محتوای سئو شده را برای شبکه های اجتماعی خود نیز استفاده کنید، اما در حقیقت برای اغلب افراد این یک تلاش بی مورد است!

همانطور که سئو نیازمند توجه است! رسانه های اجتماعی نیز توجه زیادی را می طلبند. در حقیقت هر دوی این ابزار ها نیازمند یک سرمایه گذاری گسترده هستند. اما متاسفه اغلب مشاغل فقط به یک مورد توجه می کنند.

حوزه های جدا یا پیوسته؟

اما سوال اینجاست که شبکه های اجتماعی و سئو محتوا دو حوزه کاری جدا هستند؟ کدام مورد داری اهمیت بیشتری است؟ اصطلاحی که جدیدا استفاده از آن رایج شده است سئوی رسانه های اجتماعی است! در این جا شما به نحوی محتوا و کانال های خود در شبکه های اجتماعی مختلف را بهینه سازی می کنید که به سادگی در دسترس موتور های جستجو قرار گیرند.

حالا برای شناخت بیشتر اینکه کدام مورد موثر تر است ابتدا بررسی می کنیم که شبکه های اجتماعی تا چه میزان بر روی سئو تاثیر گذار هستند.

تاثیر رسانه های اجتماعی بر سئو

در حقیقت نمی توان گفت که رسانه های اجتماعی به صورت مستقیم باعث بهبود سئو خواهند شد! اما همه تاثیر ها هم مستقیم نیستند! شبکه های اجتماعی از 3 طریق بر روی سئو سایت شما تاثیر می گذارند:

افزایش EAT

EAT مخفف 3 کلمه Expertise, Authoritativeness و Trustworthiness است. در اصل این 3 عامل هستند که تعیین می کنند جای شما در کدام یک از صفحات نتایج گوگل باشد. رسانه های اجتماعی به سادگی می توانند باعث افزایش این فاکتور شوند. همچنین وجود فالور های فعال می تواند شما را به عنوان یک منبع ارزشمند برای گوگل معرفی کند.

قدرت بخشیدن به برند

نمایش پروفایل شما در شبکه های اجتماعی، یکی دیگر از عواملی است که باعث تاثیر گذاری رسانه های اجتماعی بر سئو می شود. زمانی که شما یک نام منحصر به فرد یا برند تجاری مهمی را در گوگل سرچ کنید، در صورت داشتن یک رسانه اجتماعی، پروفایل شرکت به نمایش در خواهد آمد.

کمک به ایجاد بک لینک و پیوند

رسانه های اجتماعی این قابلیت را دارند که محتوای تولید شده توسط شما را به خوبی به نمایش بگذارند. زمانی که شما محتوایی را در یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام به نمایش بگذارید حتما تعداد زیادی از افراد برای کسب اطلاع بیشتر بر روی لینک شما کلیک خواهند کرد. حال در صورتی که این فرد مطلب شما را بپسندد و آنرا با اشتراک بگذارد چندین نفر دیگر را به سمت شما خواهد فرستاد.

سئو شبکه های اجتماعی یا کیفیت محتوا؟ کدام عامل در الویت قرار دارد؟

توصیه ما به شما این است که قبل از بهینه سازی، از بالا بودن کیفیت محتوای خود اطمینان حاصل کنید. پس از این می توانید به آزمایش میزان تاثیر شبکه های اجتماعی بر ترافیک خود بپردازید. بررسیکنید که آیا این کار تاثیر مثبتی بر ترافیک وب سایت شما داشته و شما در مسیر درست قرار گرفته اید یا خیر؟

نکته مهم اینجاست که محتوای شما حتی اگر در فهرست گوگل هم قرار نگیرد باز هم می تواند با استفاده از شبکه های اجتماعی طیف عظیمی از مخاطبان را به خود جذب کند. پس از جذب مخاطب، با استفاده از بک لینک های ایجاد شده در محتوای شبکه اجتماعی می توانید مخاطب را به سمت وب سایت بکشید.

می توان گفت شبکه های اجتماعی مناسب ترین ابزار برای جذب مخاطب در وب سایت های نو پا هستند.

ابزار های بررسی شبکه های اجتماعی و تحلیل آمار

با استفاده از این ابزار های به سادگی می فهمید که مخاطبان در رسانه های اجتماعی مختلف بیشتر به دنبال چه چیزی هستند؟ این موارد بهترین سرنخ ها برای تولید محتوا هستند. در این رابطه می توانم ابزار تحلیل شبکه های اجتماعی الکسا را به عنوان یک نمونه خوب معرفی کنم.

رسانه های اجتماعی

در این ابزار با قرار دادن کلمه کلیدی مورد نظر، بهترین محتوا های تولید و به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به نمایش در خواهد آمد. همچنین می توانید محبوب ترین محتوا های وب سایت هایی که رقیب شما هستند را نیز پیدا و تحلیل کنید.

پس از بالابردن کیفیت مطلب را در شبکه های اجتماعی مختلف منتشر کنید

طبق آخرین تحقیقات انجام شده مشخص شد که امروزه پس از کیفیت خوب، توزیع گسترده بیشترین تاثیر را در کسب موفقیت دارد. از این رو اغلب مدیران در سال جدید استراتژی های خود را مطابق بر این اصل چیده اند. درواقع لازم است تا نیمی از وقت خود صرف تبلیغ محتوا بکنید. خب چه جایی بهتر از رسانه های اجتماعی برای تبلیغات گسترده؟

افزایش مخاطبان

سعی کنید مخاطبان را به صفحه و یا کانال خود بکشید و در آنجا آنها را با موضوعات خود درگیر کنید. ایجاد روابط هدفمند می تواند یک استراتژی خوب باشد. برای موفقیت بیشتر از این موارد استفاده کنید.

  1. محتوای دیگران را لایک کنید و به اشتراک بگذارید تا آنها هم این کا را برای شما بکنند
  2. ایجاد سوالات مختلف و راه اندازی چالش
  3. شرکت در گروه ها و انجمن های فعال
  4. تشویق مشتریان به ابراز احساسات درباره استفاده از محتو یا محصولات شما
  5. ایجاد پست مهمان

بیشترین توزیع محتوا

هرچه بیشتر محتوای شما دیده بشود قطعا محاطب بیشتری را نیز جذب خواهید کرد. در این صورت اشتراک گذاری بیشتری نیز از جانب آنها برای شما اتفاق خواهد افتاد. برای تحقق این اهداف می توانید از این استراتژی ها بهره ببرید:

  1. با ایجاد تغییرات، محتوای خود را چندین بار منتشر کنید
  2. تبلیغ در رسانه های اجتماعی پر مخاطب
  3. تگ کردن افرادی که در محتوای خود به آنها پیوند داده اید

 

منبع: الکسا