انکر تکست یا متن لنگر یکی از روش های ایجاد بک لینک به شمار می آید. اما تفاوت اصلی این روش با سایر روش های ایجاد بک لینک و پیوند، تفاوت ارزش آن برای موتور های جستجو است. در اصل موتور های جستجو ارزش دوچندانی را برای لینک هایی که به این روش ایجاد می شوند قائل هستند… درادامه با رامولینک همراه باشید.

استفاده از متن لنگر یا انکر تکست برای لینک سازی

زمانی که شما از anchor text برای ساخت پیوند استفاده می کنید، ااطلاعات دقیق تری را درباره موضعی که به آن پیوند داده اید در اخیار کاربر قرار می دهید. با وجود این اطلاعات تصمیم گیری برای کاربر بسیار راحت تر خواهد بود. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، رضایت کاربر یکی از مهمترین فاکتور در رتبه بندی گوگل است. زمانی که شما اطلاعات بهتری را در اختیار کاربران قرار دهید قطعا به نتایج بهتری هم دست خواهید یافت.

علاوه بر تجربه کاربری، استفاده از انکر تکست به موتور های جستجو نیز در رتبه بندی صفحات و شناسایی آنها کمک می کند. در این مطلب نحوه استفاده موثر از متن لنگر را به شما خواهیم آموخت. همچنین در ادامه به بررسی برخی نکات مهم نیز خواهیم پرداخت.

anchor text چیست؟

انکر تکست یا متن پیوند شامل کلماتی ات که با کلیک بر روی آنها به سمت صفحه پیوند داده شده هدایت می شوید. معمولا پیوند ها و بک لینک ها با رنگ آبی مشخص می شوند و گاهی نیز دارای زیر خط هستند.

چرا انکر تکست یا متن لنگر مهم است؟

دلیل اهمیت این نوع پیوند، دادن اطلاعات درباره محتوایی است که به آن لینک شده. مشخصا هم موتور های جستجو و هم کاربران دوست دارند بدانند که قرار است به کجا هدایت شوند. همچنین استفاده درست از متن لنگر باعث می شود تا مطلب شما نزد کاربران جذاب تر بنظر برسد.

5 نمونه از بهترین روش ها برای ساخت متن لنگر یا Anchor Text

معمولا روش های مختلفی برای ساخت پیوند به صورت متن لنگر وجود دارد. اما همه آنها به یک اندازه مفید نخواهند بود.

  1. خرافات را کنار بگذارید

درحالی که شما برای بدست آوردن ترافیک بیشتر تلاش می کنید، ممکن است به مواردی بر بخورید که بیشتر شبیه افسانه و خرافات هستند تا واقعیت! در رابطه با متن لنگر و استفاده از کلمات کلیدی دو افسانه وجود دارد.

مورد اول:

باید از کلمات کلیدی صفحه ای که به آن پیوند می دهید در متن لنگر استفاده کنید!

این دقیقا یک باور غلط است! بجای استفاده از کلمات کلیدی؛ از کلماتی متناسب و یا توصیفی درباره موضوع مد نظر استفاده کنید.

خوشبختانه امروزه موتور های جستجو آنقدر پیشرفته هستند که بتوانند محتوای صفحه مورد نظر شما را تشخیص دهند. به همین دلیل نیازی به مطابقت دقیق کلمات نیست.

مورد دوم:

anchor text هایی که به شما پیوند داده می شوند باید به صورت نسبت هایی دقیق از انواع پیوند ها باشد!

خب زمانی که شما از یک نسبت برای ایجاد پیوند به سایت خود استفاده کنید به سادگی خود را لو می دهید! پیوند های طبیعی از هیچ نسبتی پیروی نمی کنند.

پس از سال ها تحقیق و در زمینه سئو و نحوه ایجاد یا خرید بک لینک قوی، روش های جالبی کشف شد. متخصصین از چندین نوع متن لنگر را برای ارجاع به یک صفحه استفاده کردند. از جمله این روش ها می توان به مطابقت دقیق، مطابقت جزئی و … نام برد.

  1. استفاده از کلمات توصیفی

استفاده از کلمات توصیفی هم باعث صرفه جویی در زمان شما خواهد و هم خواننده. چه چیزی بهتر از اینکه با یک کلمه مناسب اطلاعات درستی را در زمینه یک موضوع در اختیار خواننده قرار دهید؟

نمونه اول

در صورتی که برای ایجاد پیوند از جمله کلیشه ای “بیشتر بخوانید” استفاده کنید قطعا چندان جذابیتی برای خواننده نخواهد داشت. در اصل خواننده اصلا نمی داند که قرار است با چه مطلبی مواجه شود. به همین دلیل ممکن است به سادگی از کنار موضوع بگذرد.

متن لنگر

نمونه دوم

از آمار ها و نقل قول ها برای ایجاد متن لنگر یا انکر تکست استفاده کنید. این کار باعث می شود تا خوانند بداند که در ادامه قرار است تا اطلاعات و آمار بیشتری را درباره موضوع بدست آورد.

نمونه سوم

از کلمات حمایتی برای ایجاد پیوند استفاده کنید. کلماتی که مانند یک حلقه زنجیر موضوع مورد نظر شما را به موضوع مد نظرتان متصل می کند.

نمونه چهارم

پس از تشویق خواننده به انجام عمل موردنظر؛ لینک مربوطه را بکار ببرید

متن لنگر

نمونه پنجم

برایارجاع به یک سازمان یا وب سایت از لینک های مارک دار استفاده کنید.

  1. خواننده را شگفت زده نکنید!

مطمئن شوید که مطلب مورد نظر شما ارتباط درستی با محتوای پیوند داده شده داشته باشد. از پیوند دادن کلمات بی ربط و محتوای نادرست اکیدا اجتناب کنید.

متن لنگر

نکته قابل توجه دیگر برای جلب بیشتر اعتماد کاربران ذکر جزئیات است. به عنوان مثال در صورت نیاز به ثبت نام برای استفاده از صفحه مورد نظر، این نکته را ذکر کنید.

  1. انتخاب بهترین گزینه

سعی کنید از جذاب ترین کلماتی که به موضوع شما ربط دارند استفاده کنید. خود را جای مخاطب قرار دهید و از دیدگاه او موضوع را بررسی کنید.

  1. متن لنگر یا انکر تکست باید در چشم باشد

مطمئن شوید که خوانندگان متوجه متن لنگر و انکر تکست شما خواهند شد. از روش های متداول در این زمینه می توان به بولد کردن و یا استفاده از زیر خط اشاره کرد. البته روش های دیگری هم وجود دارد که می توانید از آنها هم بهره ببرید.

نحوه مشخص شدن متن لنگر در کد

این تصویر نمونه از لینک به صورت متن لنگر در یک صفحه است.

متن لنگر

خود را بجای خواننده قرار دهید

در زمان تهیه یک محتوا موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید. متن لنگر نیز یکی از مهمترین آنهاست. لازم است تا در ابتدا بدانید که قرار است چه اتفاقی رخ دهد. با وجود این نگرش دیگر جای نگرانی نخواهد بود و به سادگی می توانید لینک هایی قدرتمند و به شکل انکر تکست ایجاد کنید. ایجاد لینک به این صورت قطعا طبیعی تر خواهد بود و در این صورت برای خواننده هم جذاب تر.

 

منبع: Alexa