متن لنگر یا انکر تکست یکی از مهمترین روش ها برای ایجاد لینک است. استفاده از این روش می تواند مزایای زیادی برای وب سایت اصلی و همچنین وب سایتی که از متن لنگر برای لینک دهی استفاده می کند داشته باشد. اما متاسفانه اغلب افراد از نحوه درست بکارگیری این روش اطلاعی ندارند و معمولا دچار خطا یا اشتباه می شوند. در این مطلب قصد داریم تا توضیحات جامعی را درباره لینک دهی به روش انکر تکست یا Anchor Text به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

متن لنگر

متن لنگر یا انکر تکست چیست؟

انکر تکست یک متن قابل مشاده و قابل کلیک است که در یک پیوند جا داده شده. این نوع لینک ها در مرورگر های مدرن معمولا آبی رنگ و زیر خط دار هستند. مانند این لینک به صفحه اصلی رامولینک.

نمونه کد

در صورت استفاده از متن لنگر در یک محتوا، این متن به این صورت خواهد بود:

<a href=”https://www.example.com”>Example Anchor Text</a>

قالب بهینه متن لنگر

این متن باید مفید و مختصر و در راستای معرفی صفحه هدف باشد. یعنی همان صفحه ای که قرار است به آن لینک شود.

قالب تعریف شده Anchor text

متن لنگر تشکیل شده از نویسه هایی قابل مشاهده است که مطلب شما را به محتوایی دیگر و یا محتوایی را به مطلب شما در فضای وب متصل می کند. معمولا این نوع پیوند آبی رنک و دارای زیر خط است. البته شما با استفاده از HTML یا CSS سایت خود می توانید اقدام به شخصی سازی و تغییر رنگ این پیوند بکنید.

از مزایای استفاده از anchor text یا انکر تکست می توان به قرار دادن اطلاعات مورد جستجو در دسترس کاربران و موتور های جستجود اشاره کرد. با این کار عملا شما یک آدرس دقیق در اختیار موتور های جستجو قرار داده اید. همین امر موجب می شود تا گوگل تاصیرات مثبت خود را در رتبه بندی شما اعمال کند.

متن لنگر

در این مثال Tiny dancing horse متن لنگر ما به حساب می آید.

توصیه اصلی ما به شما درباره متن لنگر یا anchor text این است که متن شما ارتباط دقیق معنایی با صفحه هدف را داشته باشد. در صورت امکان از عنوان همان صفحه برای ایجاد anchor text استفاده کنید.

زمانی که شما از انکر تکست برای پیوند به صفحه هدف استفاده می کنید و یا دیگران از این روش برای پیوند دادن به شما استفاده می کنند، موتور های جستجو با استناد به صداقت شما، از این متن به عنوان بازتاب چیزی که قرار است دیگران مشاهده کنند استفاده می کنند.

سایت های معتبر دائما در حال دریافت پیوند های مختلفی هستند که تعداد زیادی از این پیوند ها می تواند به اعتبار آنها لطمه وارد کند. اما شما با ایجاد پیوند به صورت متن لنگر یا انکر تکست می توانید مطمئن باشید که این متن و پیوند مفید، توصیفی و مرتبط است.

بسیاری از سایت ها از یک صفحه خاص برای مجموعه ای از اصطلاحات و عبارات استفاده می کنند. این صفحه قادر است با استفاده از لینک ها و بک لینک های مناسب رتبه و اوتوریتی خوبی را کسب کند. البته در وصورتی که موارد به درستی بکار گرفته شوند.

انواع انکر تکست و متن لنگر

مطابقت کامل

خیلی ساده و واضح است. در این نوع پیوند شما دقیقا برای کلمه کلیدی اصلی که قرار است به آن لینک شوید یک انکر تکست یا متن لنگر ایجاد می کنید. مثلا پیوند عبارت ساخت بک لینک به صفحه ای که در ان آموزش ساخت بک لینک قوی قرار داده شده.

مطابقت جزئی در متن لنگر

در اینجا قرار است تا بیشتر به موارد مترادف و مرتبط پرداخت. به عنوان مثال شما عبارت “استراتژی های ایجاد لینک” را به صفحه ای در رابطه با لینک سازی پیوند می دهید. هرچند مطابقت کامل وجود ندارد. اما مخاطب به خواسته خود می رسد.

برند و مارک

در این نوع از پیوند به صورت متن لنگر، از نام برند به عنوان انکر تکست استفاده می شود. مثلا استفاده از رامولینک در متن لنگر برای پیوند دادن به یکی از مطالب این سایت.

استفاده از خود لینک

در این مورد شما خوده آدرس سایت مورد نظر یا Naked link  را به عنوان anchor text مورد استفاده قرار می دهید.

به عنوان مثال: www.ramolink.ir

اینجا کلیک کنید!

یک روش عمومی و متداول در ایجاد انکر تکست استفاده از عبارت “اینجا کلیک کنید” است. به سادگی می توانید توضیحاتی را در این باره ارائه دهید و پس از آن از این عبارت برای لینک دهی استفاده کنید.

متن لنگر

تصاویر

در صورت لینک دهی به تصاویر، گوگل از متن موجود در قسمت alt به عنوان متن لنگر استفاده می کند.

یادگیری بیشتر سئو و لینک سازی

برای مهارت بیشتر و لینک سازی بهتر به وسیله انکر تکست این موارد را رعایت کنید:

  • استفاده از عبارات مختصر
  • ارتباط دقیق لینک با صفحه مورد نظر
  • دقت به تراکم کلمات کلیدی
  • عدم استفاده از عبارت “اینجا کلیک کنید”

به یاد داشته باشید که معمولا شما کنترلی بر روی لینک های ورودی خود ندارید. از این رو لازم است تا برای استفاده از مزایای متن لنگر در وب سایت خود اقدام به ایجاد انکر تکست های داخلی بکنید.

این موارد را از یاد نبرید!

تا جایی که ممکن است سعی کنید از متن لنگر مختصر استفاده کنید. همچنین اگر قصد دارید اصطلاحاتی را در متن لنگر خود بگنجانید باید به این دو عامل توجه داشت که:

  • مختصر ترین روش توصیف صفحه چیست؟
  • کداک کلمه یا عبارت برای کاربران جذاب تر است؟

ارتباط موضوعی دو صفحه

یکی از مهمترین موارد در رتبه بندی دو صفحه که به هم پیوند داده شده اند، وجود ارتباط معنایی است. این ارتباط معنایی بیشتر از طریق:

  • سر فصل فصل و عناوین پیج مرجع
  • محتوای متن لنگر در پیج مرجع

مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین موتور های جستجو از سایر پیوند های که به صفحه داده می شود برای درک بهتر موضوع مورد نظر استفاده می کنند.

چگالی کلمه کلیدی متن لنگر

در به روزرسانی های اخیر، گوگل به صورت دقیق تری بررسی کلمات کلیدی را در دست اقدام قرار داد. به این صورت که اگر شما تعداد زیادی پیوند های ورودی سایتتان به یک صورت باشد، گوگل نسبت به صداقت شما در ایجاد پیوند های طبیعی مظنون خواهد شد.

از این رو توصیه ما به شما عدم استفاده از یک کلمه مشترک و یا مشابه برای ایجاد متن لنگر داخلی است.

 

منبع: MOZ