پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه از جمله مواردی است که به وسیله آن می‌توان مقدار اعتبار یک صفحه یا به اصلاح مطلب را سنجید. ملاک‌ها و فاکتور‌های مختلفی برای سنجش پیج اتوریتی وجود دارند و شما با بکارگیری آنها قادر خواهید بود تا اعتبار صفحه خود را افزایش دهید. در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه چیست؟

MOZ از جمله منابع بسیار خوب برای ارتقاء کیفیت سایت و بهبود عملکرد سئو سایت است. این تیم با ایجاد ابزار مختلف و همچنین بررسی در محور روش‌های بهینه سازی سئو، همواره به مخاطبان خود در این مسیر کمک کرده. Page Authority نیز یکی از جمله ابداعات این تیم است. درواقع پیج اتوریتی نمره‌ای است که صفحه شما از این ابزار کسب می‌کند.

موتور‌های جستجو با توجه به کیفیت مطالب و اعتبار وب سایت‌های مختلف، نتایج را برای کاربران لیست می‌کنند. حال هرچه که اعتبار دامنه و اعتبار صفحه شما بیشتر باشد، مطلب شما جای بهتری را در لیست نتایج به خود اختصاص خواهد داد.

از این رو شما با استفاده از پیج اتوریتی و دامین اتوریتی میزان اعتبار خود، نزد موتور‌های جستجو را محک خواهید زد. این ابزار با سنجش مهمترین فاکتور‌های موتور‌های جستجو، از یک تا صد به صفحه شما نمره می‌دهد. طبیعی است که هرچه نمره‌ی کسب شده توسط شما بهتر باشد، به همان میزان، ترافیک بیشتری را نیز خواهید کرد.

نحوه نمره دهی در پیج اتوریتی چگونه است؟

مانند دامین اتوریتی، نحوه نمره دهی پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه نیز از یک الگورتیم لگاریتمی که به صد قسمت تقسیم می‌شود استفاده می‌کند. ابزار Page Ranking Check به شما کمک می‌کند تا با مقایسه خود با سایر رقبا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشد.

نحوه امتیاز دهی لگاریتمی از یک روند ده دهی پیروی می‌کند به عنوان مثال این روند به این شکل خواهد بود: یک، ده، صد، هزار، ده هزار و به همین ترتیب. حب فرص بر این است که شما روی نقطه صد هستید. واضح است که افزایش نمره از 1 به 10 با از 10 به صد کار نسبتا آسانی خواهد بود. اما عملا افزایش نمره از ده هزار به صد هزار عمل بسیار سختی است و دستیابی به آن کار هرکسی نیست.

در ابتدا ممکن است روند افزایشی بسیار خوبی را تجربه کنید، اما پس گذشت مدتی نباید نا‌امید شوید و از ادامه را باز بمانید.

شاخص‌های اصلی پیج اتوریتی یا صفحه معتبر

قبل از پرداختن به هر موضوعی لازم است یادآور شویم که هم ابزار پیج اتوریتی و هم دامین اتوریتی، ابزار‌هایی مقایسه‌ای هستند و عملا خوب یا بد در این تعاریف بی معنی است. به همین دلیل لازم است تا قبل از هرگونه بکار گیری، هدف خود را مشخص کنید و بدانید که به دنبال چه چیزی هستید.

به عنوان مثال پیشنهاد ما به شما خرید بک لینک است، اصلی ترین شاخصه‌ای که توسط پیج اتوریتی و دامین اتوریتی مورد بررسی قرارمی‌گیرد میزان لینک‌های دریافتی شماست. لینک‌های دریافتی باعث افزایش اعتبار پیج و دامین سایت می‌شوند. همین امر باعث می‌شود تا نظر موتور‌های جستجوگر به سمت مطالب شما جذب شود و این یعنی ترافیک بیشتر.

کدام مورد؟ اعتبار صفحه یا اعتبار دامنه!

دامین اتوریتی یک شاخص کلی درباره کل وب سایت شماست و پیج اتوریتی شاخص کیفیت یک مطلب مجزا. اما آنچه که شما باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که این فاکتور هیچگونه جدایی نسبت به هم ندارند و در اصل یک سیستم کاملا یکپارچه هستند! هر سایتی که به یکی از مطالب یا صفحات شما لینک بدهد در واقع به بالابردن اعتبار صفحه که درنتیجه بالا رفتن اعتبار سایت را در پی خواهد داشت، کمک می‌کند.

در مقابل نیز زمانی که دامنه وب سایت شما از اعتبار خوبی برخوردار باشد، مطالب شما در لیست نتایج گوگل از جایگاه بهتری بهرمند خواهند شد. همین امر موجب می‌شود تا امتیاز صفحه شما افزایش پیدا کند. همچنین در موارد بسیار پیش آمده که نمره پیج اتوریتی با نمره دامین اتوریتی بسیار متفاوت بوده.

چگونه اعتبار صفحه را بسنجیم؟

روش‌های مختلفی برای بررسی اعتبار صفحه یا Page Authority وجود دارد. وب سایت‌های مختلفی در فضای وب وجود دارند که این خدمات را به شما ارائه می‌دهند. همچنین بجز این ابزار (ارائه شده توسط MOZ ) که در حال بررسی آن هستیم! روزانه چندین ابزار جدید نیز معرفی می‌شوند.

پیج اتوریتی

درحال حاضر پیشنهاد ما به شما استفاده از MOZ است. زیرا این ابزار دقیق‌ترین نمره را به شما می دهد. برای بکارگیری آن می‌توانید یا مستقیما به وبسایت MOZ مراجعه کنید و یا از طریق Sitechecker.pro ابزار Moz rank checker را بکار بگیرید.

بررسی فنی پیچ اتوریتی و اعتبار صفحه

تعریف فنی پیج اتوریتی هم مانند دامین اتوریتی است. اما تفاوت در اینجاست که در پیج اتوریتی بجای سنجش کل سایت، تنها یک مطلب یا صفحه مورد بررسی قرار می‌گیرد. به گفته طراحان این ابزار، بیش از 40 فاکتور در این ابزار، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برخی از این فاکتور‌ها مهم تر از سایرین هستند. در وحله اول، مهمترین فاکتور پیوند نمایه است. همچنین درصورتی که شما از یک وب سایت معتبر بک لینک بگیرید، به این معناست که مطلب شما هم دارای اعتبار است و همین امر موجب افزایش رتبه و امتیاز شما خواهد شد.

چطور امتیاز خود را افزایش دهیم؟

در سایت MOZ  فروم و انجمن‌های مختلفی در این زمینه ایجاد شده و در آنجا، افراد تجربیات مختلف خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. البته خود شما هم با چند بار آزمون و خطا می‌توانید این فاکتور‌ها را کشف کنید.

اما لقمه را دور سرتان نچرخانید! درواقع برای بالا بردن پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه، سئوی خود را بهینه کنید و تمام فاکتور‌های مربوط به آنرا اجرا کنید. در ادامه یک برنامه راهبردی برای افزایش نمره خود طراحی و آنرا در پیش بگیرید. در انتها نیز دوباره تاکید می‌کنم که از اهمیت پیوند نمایه غافل نشوید.

دلایل تغییر و تنزل اعتبار صفحه

روند کسب نمره همواره مثبت نیست و در بعضی اوقان نیز شما نوسانات منفی را تجربه خواهید کرد. علل مختلفی در این زمینه دخیل هستند. در اینجا هم می‌توان به لینک‌های دریافتی یا به اصطلاح بک لینک‌ها اشاره کرد. به همان میزان که بک لینک‌ها برای افزایش رتبه سایت و بهبود سئو می‌توانند مفید باشند، در جای خود می‌توانند مضر هم واقع شوند!

اساسا تبلیغ یک هنر است! زمانی که شما تعداد زیادی بک لینک را توسط یک سایت خاص دریافت کنید و به اصطلاح فنی چگالی لینک‌های دریافتی شما یکسان نباشد، گوگل به صحت لینک‌های دریافتی شما شک می کند و درنتیجه شما شاهد کاهش نمره پیچ اتوریتی و دامین اتوریتی خود خواهید بود.

 

منبع: sitechecker