پنالتی یا خطا‌های گوگل و روش‌های برطرف کردن آنها

حتما همه شما با واژه پنالتی آشنا هستید و معنای آنرا در مسابقات ورزشی می‌دانید، هرگاه بازیکنی عملی بر خلاف قوانین بازی را انجام دهد، داور او را با گرفتن پنالتی یا خطا جریمه خواهد کرد، بسته به شدت تخلف، حتی ممکن است فرد از بازی حذف  یا برای مدتی از بازی تعلیق شود؛ اما در ادامه قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین خطا‌های گوگل و روش‌های برطرف سازی آن آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

گوگل هم عملکردی شبیه به داوران مسابقات ورزشی دارد، متخصصان شرکت گوگل دائما درحال ارتقای توانایی‌های این ابزار دقیق هستند تا با بالا بردن کیفیت خود، هر روز کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند و همچنین افراد متقلب را به سزای اعمالشان برسانند!

اما این مجازات ها چگونه اعمال می‌شوند؟ کافی است یک اشتباه کوچک از شما سر بزند‍! خواهید دید که گوگل مجازاتی هم‌تراز با میزان این خطا را برای شما در نظر خواهد گرفت، این مجازات به سادگی سئو و عملکرد موتور‌های جستوگر را در قبال وب سایت شما تحت تاثیر قرار خواهد داد، در ادامه و با تداوم این خطا خواهید دید که میزان بازدید و ورودی‌های وب سایت شما از طرف گوگل دچار ریزش و یا حتی جریمه‌هایی سنگین‌تر خواهد شد.

مجازات گوگل و دردسر‌هایی که در انتظار شماست!

همانطور که در بالا هم به این مطلب اشاره شد، اولین جریمه گوگل این است که یا شما را از لیست نتایج جستجو حذف کند و یا اینکه رتبه کلمات کلیدی شما را تنزل دهد، حال نتیجه چیست؟ مخاطبان راهی برای پیدا کردن وب سایت شما نخواهد داشت و عملا شما نامرئی می شوید؛ نتیجه مستقیم این امر، افت شدید میزان بازدید و درنهایت کاهش درآمد شماست.

این اتفاق ممکن است برای هر وب سایتی رخ دهد، گوگل همواره نسبت به مشتریان خوش رفتار خود مهربان است و شما به خوبی می‌توانید نتیجه تلاش صادقه خود را با ارتقای رتبه وب سایت خود ببینید، اما هنگامی که شما مورد جریمه گوگل و یا به اصطلاح Google penalty قرار می‌گیرید، بازپسگیری جایگاه قبلی کار ساده‌ای نخواهد بود و شما به سادگی نمی‌توانید رتبه قبلی خود را پس بگیرید.

معمولا روش‌های مختلفی برای بازپسگیری جایگاه قبلی وجود دارند که می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند، یکی از کارآمد ترین روش‌ها بکارگیری یک تیم قدرتمند در عیب یابی و برطرف سازی خطا‌ها است، همچنین در صورتی که هنوز وب سایت شما خطایی از گوگل دریافت نکرده نیز لازم است تا یک تیم پشتیبانی قدرتمند همواره در کنار شما قرار داشته باشد تا وب سایت شما همواره در یک وضعیت مطلوب به سر ببرد.

معمولا یک تیم‌ پشتبانی خبره با عملکرد موتور‌های جستجوگر آشنایی کاملی دارد، این افراد می‌دانند که چه مواردی برای موتور‌های جستجوگر جذاب هستند؛ بکارگیری همین موارد باعث جلب توجه دوباره گوگل شده و نتیجه آن بازپسگیری دوباره جایگاه شماست.

چرا سایت من از طرف گوگل مجازات شده؟

خیلی واضح است! گوگل و یا هر موتور جستجوگری همواره به دنبال ارائه بهترین خدمات به کاربران خود است، در این بین نیز همیشه افراد متقلبی وجود دارند که سعی می‌کنند تا با دستکاری نتایج و به کار انواع ترفند‌ها مخاطبان را دچار اشتباه کرده و یا با بکار گیری ابزار مختلف بازدید‌های به اصطلاح فیک بگیرند.

این نوع تقلب‌ها به اعتبار گوگل لطمه می‌زند و در نتیجه مخاطبان دیگر میل چندانی به استفاده از این موتور جستجو نخواهند داشت، از همین رو الگوریتم شناسایی خطا‌های گوگل به وجود آمد.

گوگل براساس یک الگوریتم کاملا به روز که دائما در حال تغییر و پیشرفت است وب سایت‌های مختلف را مورد بازرسی قرار می‌دهد.

براساس نوع خطایی که شما مرتکب می‌شوید ممکن است گوگل درجا شما را مجازات کند و وب سایت شما را بکلی از نتایج منتشر شده حذف کند، همچنین در برخی موارد ممکن است چند بار به شما تذکر داده شود و با گذشت زمان رتبه شما دچار تنزل شود؛ قطعا این امر در راستای مجازات و شناسایی افراد متقلبی است که سعی دارند تا نتایج گوگل را دستکاری کنند و با روش‌های متقلبانه میزان بازدید‌های خود را بالا ببرند.

چه مواردی شامل خطا‌های گوگل می‌شوند؟

برای اطمینان از عدم دریافت جریمه گوگل لازم است تا موراد زیر را مورد بررسی قرار داده و از نبود آنها اطمینان حاصل کنید.

  • نرم افزار‌های جاسوسی، نرم افزار‌های adware یا تبلیغاتی و ویروس ها
  • لینک یا مطالب مخفی و یا نا‌خوانا
  • Cloaking) Cloaking از جمله ابزار‌های بکارگیری برای بهینه سازی سئو است، به این صورت که متحوایی که برای موتور جستجو به نمایش گذاشته می‌شود با متحوایی که مخاطب می‌بیند متفاوت است)
  • redirects تغییر مسیر‌های نا بجا (زمانی که بازدید کننده بدون کلیک کردن روی مطلب خاصی به صورت خودکار به صفه ای دیگر منتقل شود)
  • صفحات بارگذاری شده با کلمات کلیدی بی ربط
  • تکرار زیاد کلمه کلیدی
  • استفاده زیاد از متحوای تکراری

این موارد تنها بخشی خطا‌های گوگل هستند، اما اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از تمام مجازات‌های گوگل داشته باشیم می‌توانیم بگوئیم: مجازات، ناشی از هر اقدامی است که وب سایت برای فریب موتور جستجو یا در راستای به خطا انداختن کاربر برای دیدن نتیجه غلط نمایش داده‌ می‌شود.

چگونه پنالتی‌های گوگل را برطرف کنیم؟

حذف خطا‌های گوگل همیشه کار آسانی نیست، قبل از هر چیزی لازم است که بدانید شما ممکن است به دو صورت توسطگوگل مجازات شوید، دستی یا الگوریتمی.

خطا‌های گوگل

مجازت دستی معمولا توسط کارمندان گوگل اعمال می‌شود، این نوع مجازات معمولا زمانی اعمال می شود که وب سایت شما عملی خلاف بر خلاف شرایط و قوانین گوگل مرتکب شود، اعمالی مانند cloaking کردن یا redirects.

در صورت مواجه شدن با جریمه دستی یا Manual penaltie شما می‌بایست سریعا درخواست تجدید نظر خود را برای گوگل ارسال کنید و از مسئول پشتیبانی خود بخواهید که سریعا مشکل مربوطه را رفع کند.

از سوی دیگر ممکن است شما مورد مجازات الگوریتمی گوگل قرار بگیرید، معمولا مجازات الگوریتمی یا algorithmic penalty برای رتبه بندی بهتر و جدا سازی محتوا‌های با ارزش از محتوا‌های ضعیف است، از جمله این مجازات‌ها می‌توان به panda, penguin و hummingbird اشاره کرد.

این نوع مجازات ها معمولا برای وب سایت‌هایی اعمال می‌شوند که دارای محتوا‌های کوتاه، تکراری، کپی شده و یا محتوا‌هایی با کلمه کلیدی مشابه اعمال شوند، لازم به ذکر است که در صورت بروز این خطا شما با مجازات سنگینی مواجه نخواهید شد، نهایتا ممکن است در رتبه بندی چند پله‌ای جابجا شوید.

همیشه خطا نیست!

لازم به ذکر است که تنزل رتبه گوگل شما همیشه بخاطر خطای گوگل نیست! رقابت در زمینه بدست آوری رتبه بهتر نزد موتور‌های جستوگر هر روز در حال افزایش است و روزانه هزارن وب سایت جدید وارد این چرخه می‌شوند، از سوی دیگر نیز نحوه رتبه بندی گوگل دائما در حال تغییر است، از این رو تنزل رتبه شما همیشه به دلیل خطا یا به اصطلاح پنالتی نیست! بلکه ممکن است وب سایت شما نیازمند بهینه سازی باشد.

کلام آخر

در انتها لازم به ذکر است که اگر قصد شما از راه اندازی یک وب سایت، بدست آوردن یک شغل و کسب درآمد خوب است، همواره وجود یک تیم پشتیبانی برای بهینه سازی و بهبود عملکرد ضروری است، استفاده از تیم‌های قدرتمند می تواند برگ برنده شما در این رقابت بزرگ باشد.

 

منبع: webfx.com