از سئو (seo) می‌توان به عنوان اصلی‌ترین راهبرد برای افزایش بازدید و بالا بردن رتبه وب سایت یاد کرد، با بهینه سازی سئو و برطرف کردن عیوب آن خواهید دید که در مدت زمانی کوتاه تعداد بازدید و همچین رتبه وب سایت شما چه رشد چشم گیری را تجربه خواهد کرد؛ در ادامه با ما همراه باشید.

در این راهنما به شما می آموزیم که:

 • سئو چیست و علل اهمیت آن کدامند؟
 • اهمیت کلمه کلیدی و نحوه هدف قرار دادن آن
 • بهترین روش‌های بهینه سازی خرید پکیج سئو

سئو چیست و چرا بهینه سازی سئو مهم است؟

منظور از بهینه سازی سئو یا به عبارت دیگر، بهینه سازی موتور جستجو مجموعه اعمالی است که بر روی صفحه وب سایت شما اعمال شده و باعث می‌شود تا محتوای آن برای موتور‌های جستجوگر و همچنین کاربرانی که قصد پیدا کردن یک مطلب خاص را دارند راحت‌تر و قابل کشف باشد.

همچنین یک seo خوب باعث می‌شود تا عمل نمایه سازی (عملی برای پیش نمایش سایت شما توسط موتور‌ جستجو crawlers) نیز بهتر صورت بگیرد؛ در این زمان موتور جستجو یک اسکن مناسب و نمایه ای متناسب با مطلبی که شما در وب سایت خود قرار داده اید را به نمایش می‌گذارد.

بطور کلی، سئو، یک مفهوم ساده و قابل درک است؛ البته معمولا افراد تازه کار هنوز سوالاتی در این زمینه دارند که از جمله می‌توان به:

 • چگونه سایت یا شرکت خود را برای موتور‌های جستجو بهینه سازی کنیم؟
 • چقدر زمان برای بهینه سازی سئو لازم است؟
 • چگونه از خدمات افراد متخصص در زمینه سئو بهره ببریم و روش‌های تشخیص یک تیم خوب و کاربلد کدامند؟

مهم‌ترین جنبه بهینه سازی seo این است که شما با بکار گیری این ترفند‌ها می‌توانید میزان ترافیک وب سایت خود را افزایش داده و به این وسیله به گسترش کسب و کار خود کمک کنید.

اهمیت سئو به چه دلیل است؟

روزانه میلیارد‌ها جستجوی مختلف به منظور دستیابی به هر نوع جوابی در فضای وب صورت می‌گیرد؛ پس نتیجه می‌گیریم که مقدار زیادی جستجو هدفمند وجود دارد و این هنر شما در زمینه بهینه سازی است که مشخص می‌کند چه میزان از این جستجو‌ها را به سمت خود بکشید.

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که اغلب جستجو‌ها در فضای وب برای خرید یک کالا یا انجام برخی خدمات خاص صورت می‌گیرد؛ این گفته به وضوح نشان می‌دهد که آنها حاضرند برای دریافت این خدمات هزینه کنند و این یعنی مقدار بسیار زیادی مشتری بالقوه.

به عنوان مثال جستجوی عبارت “خرید ماشین” به وضوح نشان از یک هدف تجاری مشخص است؛ اما اهداف تجاری فقط بخشی از میلیارد‌ها جستجو در طول روز هستند، یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از وب تبدیل شدن به یک مرجع مطمئن و قابل اطمینان است.

بسته به نوع وب سایت شما و میزان اعتماد سازی، روزانه بازدید های مختلفی را دریافت خواهید کرد که به دنبال یافتن پاسخ خود هستند.

 1. رابطه seo و موتور‌های جستجوگر

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که گوگل، اصلی‌ترین منبع کسب کاربر در فضای وب است، به زبان ساده‌تر، اغلب افراد از این موتور جستجو برای یافتن اهداف خود استفاده می‌کنند، از این رو تمرکز اصلی ما، بهینه سازی سئو در راستای الگوریتم‌های گوگل خواهد بود.

بهینه سازس سئو

لازم به ذکر است که جدا از هدف اصلی که موتور جستجوی گوگل است، آموزش روش‌های بهینه سازی در این مطلب به نحوی است که سایر موتور‌های جستجو را نیز شامل خواهد شد.

همانطور که می‌بینید بیش از 60% کاربران از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند؛ اما الگوریتم رتبه بندی گوگل چیست و چگونه به سوالات افراد پاسخ داده و نتایج جستجو‌های مختلف را تعیین می‌کند؟

گوگل دارای یک الگوریتم پیچده است که دائما در حال تغییر و به روز رسانی است، اما می‌توان گفت:
 • الویت اول با صفحات با کیفیت و اطلاعات دقیق راجب موضوع مورد جستجو است.
 • الگوریتم گوگل که “crawling” نام دارد وب سایت‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار داده و با توجه الویت‌های الگوریتم (مانند کلمات کلیدی و سایر عواملی که به عنوان سیگنال‌های رتبه بندی شناسایی می شوند) تشخیص می‌دهد که کدام مطلب ارتباط بیشتری با موضوع سرچ شده دارد.
 • منابع و تعداد پیوند درج شده در صفحه از جمله دیگر موارد مهم در زمینه رتبه بندی است که برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیگنال‌های ارزیابی بسیار گسترده اند و دائما در حال بررسی موارد مختلف جهت رتبه بندی هرچه بهتر وب سایت‌ها هستند از جمله آنها می‌توان به:

 • میزان مانایی افراد در یک وب سایت (به عنوان مثال شما درباره یک موضوع خاص شروع به جستجو می‌کنید و گوگل نتایجی را برای شما به نمایش می گذارد، حال اگر شما وارد یکی از این وب سایت‌ها شوید و بلافاصله از آن خارج شوید این بدان معناست که موضوع انتخابی ربطی به محتوای درج شده نداشته و همین امر باعث شده تا شما یک لینک دیگر را برای جستجو انتخاب کنید)
 • سرعت لود شدن و همچنین سازگاری با موبایل
 • محتوای منحصر به فرد و اختصاصی (هرچه محتوا جامع‌تر و تعدا کلمات بیشتری در آن بکار رفته باشد ارجهیت بیشتری نسبت به محتوا‌های کوتاه دارد).

همانطور که گفته شد اینها تنها بخشی از فاکتور‌هایی هستند که گوگل برای ارزیابی مطالب از آنها استفاده می‌کند، این الگوریتم‌ها دائما درحال تغییر و پیشرفت هستند؛ زیرا گوگل دوست ندارد هیچ کاربری را از دست بدهد!

 1. یافتن بهترین کلمات کلیدی و روش‌های هدف قرار دادن آنها

اولین قدم برای بهینه سازی سئو تعیین هدف است! شما باید بدانید که هدفتان از تولید این محتوا چیست؟ پس از درک هدف و یافتن کلمه کلیدی مناسب، لازم است تا کلمات مرتبط با موضوع را هم شناسایی کنید.

ابزار‌های مختلفی برای یافتن چگالی کلمات سرچ شده  در مدت زمان معین وجود دارند، به عنوان مثال زمانی که شما قرار است درباره یک ایزارک و یا به اصطلاح ویجت، مطلبی منتشر کنید، کلمه کلیدی شما ویجت است، اما کلمات مرتبط دیگری هم در این بین وجو دارند مثلا “خرید ویجت” می‌تواند یکی از کلمات سرچ شده با چگالی بالا باشد.

مهم ترین فاکتور‌ها برای تعیین کلمه کلیدی هدف:
 1. حجم جستجو: هرچه افراد بیشتری یک موضوع خاص را جستجو کرده باشند، نشان از آمار بالای مخاطب بالقوه برای جذب در این زمینه است، و برعکس هرچه تعداد کمتری یک کلمه یا موضوع مشخص را سرچ کرده باشند یعنی مخاطب کمتری در این زمینه برای جذب وجود دارد.
 2. مرتبط بودن: ممکن است یک عبارت میلیون‌ها بار سرچ شود، اما این دلیل خوبی برای هدف قرار دادن این عبارت توسط شما نیست! ارتباط بین کلمه کلیدی، محتوای یک سایت و پرسش مورد جستجوی کاربر، یک سیگنال مهم برای رتبه بندی است؛ پس از استفاده کلمات بی‌جا اجتناب کنید!
 3. رقابت پذیری: اینکه شما از یک کلمه پر‌تکرار استفاده کنید می‌تواند به افزایش ترافیک شما کمک کند و قطعا آمار بازدید شما نسبت به قبل بهتر خواهد شد، اما زمانی شما برنده واقعی خواهید بود که بتوانید در ابتدای لیست نتایج جستجو قرار بگیرید، این یعنی یک پیروزی بزرگ.

 

به منظور دستیابی به این مهم ابتدا لازم است تا بازار هدف خود را شناسایی کنید و بدانید که مخاطبان شما معمولا در چه زمینه‌ای جستجو می کنند، از مهم‌ترین نکات می‌توان به:
 1. شناسایی علایق و سلیقه مخاطب
 2. شناسایی مشکلات و چالش‌ها
 3. انتخاب بهترین شکل بیان و زبان توصیف
 4. شناسایی بازار‌های رقیب

زمانی که شما بتوانید پاسخ مناسبی برای همه این پرسش‌ها بیابید، خواهید توانست یک لیست مناسب از بهترین موضوعات و کلمات کلیدی را برای خود تهییه کنید.

پس از تهیه لیست مورد نظر لازم است تا برسی عمیق‌تری را نسبت به هر کلمه داشته باشید، برای این کار می‌توانید از ابزار‌های کلیدی که خود گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد و یا سایر ابزار مانند Word stream  که یک ابزار رایگان است استفاده کنید.

همچنین بررسی آمار سایت خود نیز می‌تواند یک جامعه آماری مناسب را در اختیار شما قرار دهد، در این صورت می‌توانید مطالبی را که بیشترین بازدید را داشته اند مورد بررسی قرار داده و از آنها به عنوان الگو‌هایی مناسب استفاده کنید.

متاسفانه مدتی است که گوگل ارائه آمار دقیق و تجزیته و تحلیل دقیق آمار‌های مربوط یه سئو را متوقف کرده؛ البته ابزار‌هایی وجود دارند که با استفاده از آنها بتوانید تا حدودی اطلاعات مناسب را بدست آورید که از جمله می‌توان به Webmaster Tools اشاره کرد.

پس از یافتن مناسب‌ترین اصطلاحات نوبت به انتخاب بهترین مکان برای استفاده از آنهاست

ادامه: کلید‌هایی طلایی برای بهینه سازی سئو seo (بخش دوم)

 

منبع: wordstream.com