در بخش قبلی شما را با قسمت اول روش‌های بهینه سازی سئو و اهمیت آن آشنا کردیم، از مهمترین الگوریتم‌های گوگل و سایر و موتور‌های جستجوگر سخن گفتیم، در ادامه این مطلب قصد داریم تا به بررسی سایر عوامل مهم در زمینه سئو و روش‌های بهینه سازی آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بهینه سازی سئو و اصول آن

برای این کار نیاز تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید که اشاره‌ای مختصر به آن خواهیم داشت:

  1. میزان اعتبار و قابلیت اعتماد (اعتبار مطلب قرار گرفته شده در سایت با میزان لینک‌های ورودی و خروجی آن تعیین می‌شود، از این رو هرچه مطلب شما به مطالب مرتبط دیگر در سایت‌های معتبر لینک داده شود اعتبار مطلب هم افزایش پیدا خواهد کرد و برعکس؛ استفاده از لینک‌ها نا معتبر و بی ربط بهینه سازی سئو شما را تحت تاثیر قرار داده و به آن لطمه می زند)
  2. ارتباط مناسب با کلمه کلیدی و اینکه پس از سرچ کردن این کلمات آیا مطلب شما پاسخ خوبی برای کاربر خواهد داشت یا خیر؟

لازم به ذکر است که پیوند‌ها در تعیین اعتبار مطلب نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، پیوند‌ها دو نوع هستند، پیوندی که شما به وسیله آن مطلب خود را به یک مطلب دیگر متصل می‌کنید و پیوندی که از طرف یک وب سایت دیگر به مطلب شما متصل می‌شود، در هر صورت اگر مطلب مورد پیوند از لحاظ محتوا بی‌کیفیت باشد موجب تنزل رتبه و کاهش ترافیک شما خواهد شد.

  1. بهینه سازی جداگانه مطالب

پس از یافتن لیست مناسبی از کلمات کلیدی لازم تا لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را نیز با کلمه مد نظر خود ایجاد کنید، یکی از بهترین ابزار‌ها برای بررسی یک صفحه معین Rand Fishkin است؛ این ابزار تصویری زیبا از یک مطلب بهینه شده را برای شما به نمایش می‌گذارد.

حال قصد داریم تا چند موضوع مهم در یک صفحه را مورد بررسی قرار دهیم:

عنوان ها

گوگل همواره در تلاش استتا بهترین مطلب را در بالای نتایج پیدا شده به نمایش بگذارد، از این رو هرگونه تقلب را بدون مجازات نخواهد گذاشت، بر‌اساس الگوریتم‌های گوگل، بهترین مکان برای استفاده از کلمه کلیدی، برچسب عنوان صفحه است.

لازم به ذکر است که نباید عنوان را با سر فصل‌ها اشتباه گرفت! شما برای سرفصل‌ها با توجه به اهمیت آنها از هدینگ‌های مختلفی استفاده خواهید برد، اما عنوان تیتری است که در بالای مرور گر به نمایش در‌می آید.

طول برچسبی که گوگل در بالای مرورگر به نمایش می‌گذارد متفاوت خواهد بود، البته لازم به ذکر است نمایش تیتر بر اساس تعداد پیکسل است نه تعداد نویسه! اما حدودا می‌توان گفت 55 تا 60 نویسه می‌تواند تعداد مناسبی باشد.

بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای عنوان و به صورتی جذاب و طبیعی ذکر شود.

توضیحات متا

عنوان مطلب شما چیزی است که برای مخاطب در لیست موتور جستجو به نمایش در‌می آید، اما در این بین نباید اهمیت توضیحات متا را فراموش کرد، از توضیحات متا می‌توان به عنوان نوعی تبلیغات اضافی یاد کرد که در بهینه سازی سئو و همچنین جذب مخاطب بیشتر بسیار تاثیر گذار است.

البته گوگل همواره توضیحات متا را به نمایش نمی‌گذارد، اما لازم است تا شما برای جذب حداکثر مخاطب توضیحات جذابی را درباره متن خود ارائه دهید.

لازم به ذکر است که نشان دادن نتایج جستجو اولین قدم است؛ در قدم‌های بعدی لازم است تا پس از کشاندن مخاطب به وب سایت او را از یک مشتری بالقوه به یک مشتری بالفعل تبدیل کنید.

بدنه محتوا

پس از گذشتن از همه این موارد به بخش اصلی یعنی محتوا می‌رسیم، شما شاید بتوانید با یک دکوراسیون خوب مشتری را به داخل مغازه بکشانید، اما در انتها این اجناس شما هستند که مشتری مجبور به خرید می‌کنند یا او را از مغازه شما فراری می‌دهند.

محتوای خلاقانه و به اصطلاح پر و پیمون!

این که فکر کنید عدد خاصی در تعداد کلمات برای گوگل مهم است کاملا اشتباه است! از نظر تعداد کلمات هیچ عدد جادویی وجود ندارد! و همه از چند صد کلمه تا چندین صفحه برای گوگل مهم هستند، اما با توجه به تحقیقات اخیر در بررسی صورت گرفته راجب عملکرد Panda نشان داده شده که این الگوریتم بیشتر از محتوا‌های طولانی پشتیبانی می‌کند.

به همین دلیل لازماست تا یک بررسی کلی درباره حجم هر مطلب در وب سایت خود داشته باشید، آیا اغلب مطالب شما کوتاه، تکرار و کم ارزش هستند؟ در این صورت سریعا باید راهی برای برطرف سازی این مشکل پیدا کنید، پیشنهاد ما افزایش طول مطلب و کار روی بهینه سازی سئو است.

همچنین می‌توانید با استفاده از یک متا برچسب به عنوان noindex مطلب مورد نظر را از نتایج جستجو حذف کنید تا مبادا مورد جریمه گوگل قرار بگیرید.

بهینه سازی سئو

افزایش مانایی

مطمئن شوید که مطلب مورد نظر کاربر را در اختیار او قرار می‌دهید و او را در وب سایت خود نگه می‌دارید، زمانی که شما پاسخ مناسبی برای کاربر داشته باشید، وی قطعا در صفحه مورد نظر باقی خواهد ماند و در همین راستا گوگل از ارزش بالای مطلب شما مطلع خواهد شد.

همچنین سرعت لود شدن وب سایت و استفاده از میزان متعادل تبلیغات نیز دیگر عامل مهم در جذب و نگهداری مخاطب است، تبلیغات زیاد و بی‌جا موجب فراری دادن مخاطب و همچنین کاهش سرعت لود شدن صفحه خواهند شد.

قابلیت اشتراک گذاری

قطعا ممکن نیست که به هرکدام از مطالب موجود در سایت شما صد‌ها پیوند داده شود، اما باید بدانید که چه کسانی به مطالب شما پیوند می زنند و یا آنرا به اشتراک می‌گذارند؛ البته پیوند گرفتن از دیگر صفحات نیز از جمله عوامل جلب توجه موتور جستجوگر گوگل است.

ویژگی‌های تصویر

انتخاب تصاویر مناسب و علامت گذاری صحیح آنها علاوه بر درک بهتر صفحه شما توسط موتور‌های جستجوگر می‌تواند به جذب مخطبانی که قصد جستجو در تصاویر را دارند نیز کمک کند و بازدید سایت شما را بالا ببرد.

مهم‌ترین فاکتور در بهینه سازی سئو تصویر ویژگی alt است، این وژگی این امکان را به شما می‌دهد که در صورت عدم مشاده تصویر توسط کاربر و پاک شدن تصویر به هر دلیلی، توضیحات مربوط به آن برای آن برای کاربر به نمایش درآید؛ به همین دلیل داشتن یک توصیف مناسب  علاوه بر جلب توجه موتور جستجو می‌تواند کاربردی مفید داشته باشد.

اصلا قرار نیست کار سختی انجام دهید!  فقط کلمه کلیدی خود را بجای ویژگی‌های alt جایگزین کنید، توجه داشته باشید که با پرکردن این قسمت شما تصویر مورد نظر را برای کسانی که نمی‌توانند آنرا ببینند توصیف می‌کنید، پس توجه داشته باشید که چیز بی ربطی ننویسید و یا حداقل یکتوضیح مختصر درباره تصویر بدهید.

ساختار URL

ساختار URL سایت شما می تواند از نظر ردیابی مهم باشد، URL های کوتاه‌تر، توصیفی آسان تر برای کپی و چسباندن هستند و معمولا اشتباهات کمتری در آنها رخ می‌دهد.

نکته: تا جایی که ممکن است کلمات کلیدی را نادیده بگیرید؛ یک URL توصیفی کوتاه ایجاد کنید؛ تا جایی که ممکن نشانی اینترنتی خود را تغییر ندهید، حتی اگر از نشانی خود راضی نیستید، این امر باعث ایجاد اثرات منفی در کسب و کار خواهد شد.

در صورتی که مجبور هستید ساختار URL خود را تغییر دهید، لازم تا از یک هدایت مناسب به عنوان مثال “301” استفاده کنید.

سخن نهایی

بهینه سازی سئو یکی از مهمترین چالش‌هایی است که وبمستر‌ها و دارندگان وب سایت‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، از این رو توصیه ما به شما این است که اگر قصد راه اندازی یک وب سایت را دارید و یا تا کنون از اهمیت آن غافل بوده‌اید هرچه زود تر یک تیم پشتیبانی قدرتمند را برای بهینه سازی سئو سایت خود در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی: کلید‌هایی طلایی برای بهینه سازی سئو seo (بخش اول)

منبع: wordstream.com