گوگل ترندز یکی از بهترین ابزار‌های موجود در زمینه بهینه سازی سئو می‌باشد، این ابزار دارای قابلیت‌های شگفت انگیزی است که با بکارگیری درست آنها قادر خواهید بود تا میزان ترافیک وب سایت خود را حداقل به دو برابر بیشتر افزایش دهید، اما نکته مهم نحوه بکار این ابزار و استفاده ازآن است؛ در این مطلب قصد داریم تا پرده از قابلیت‌های شگفت انگیز این ابزار برداریم، پس با ما همراه باشید.

بنظر شما یکی از کاربردی‌ترین و کم استفاده‌ترین ابزار‌ها برای بهینه سازی سئو چیست؟

قطعا گوگل ترندز!

از google trends می‌توان به عنوان مهم‌ترین ابزار برای شروع یک بازار یابی حرفه‌ای نام برد. شاید عده زیادی از افراد گوگل ترندز را به عنوان یک ابزار برای بهینه سازی سئو مورد استفاده قرار دهند. اما تنها استفاده از گوگل ترندز مهم نیست! اصلی که شما در این زمینه باید در نظر داشته باشید، بکار گیری درست این ابزار است!

در این مطلب؛ سعی داریم تا شما را با همه آن چیزی که باید درباره google trends بدانید آشنا کنیم؛ همچنین قصد داریم تا 12 روش اصلی استفاده از آن برای بهینه سازی سئو را نیز به شما آموزش دهیم.

Google trends چیست؟

قبل از اینکه بخواهید چیزی درباره یک ابزار یاد بگیرید؛ لازم است تا ابتدا کاربرد آنرا بدانید! گوگل ترندز یکی از ابزار‌های رایگان گوگل است که داده‌ها و نمودار‌های به اصطلاحات و یا کلمات کلیدی را در گوگل و یوتیوب به نمایش می‌گذارد؛ به اصطلاح ساده تر، این ابزار به شما می‌گوید که چه کلماتی بیشتر سرچ شده اند!

گوگل ترندز

این ابزار کار خود را در سال 2006 آغاز کرد و تا به امروز نسخه‌های جدیدی از آن روانه بازار شده.

از جمله موارد و کاربرد‌های گوگل ترندز می‌توان به:

 • پیدا کردن پرطرفدار‌ترین مطالب روز
 • شناخت موارد پرطرفدار در زمینه‌های اختصاصی
 • شناخت مطالب پرطرفدار در منطقه‌های جغرافیایی مختلف

به عنوان مثال یکی از مطالبی که در این چند روز بشدت ترند شده مسئله بیماری دونالد ترامپ و روند انتخابات ایالات متحده است.

همچنین به صورت موازی و هم زمان در ایالات متحده، روند هفت روزه گوگل برای انتقال به کانادا نیز در ساعت ده شب همان روز به اوج خود رسید و به اصلاح به یک ترند تبدیل شد.

پس از شناخت کاربرد این ابزار، آیا آماده هستید تا با روش‌های بکار گیری آن آشنا شوید؟

در اینجا قصد داریم تا 9 کلید طلایی برای بکار گیری گوگل ترندز در بهینه سازی سئو را به شما آموزش دهیم.

 1. جستجوی کلمات کلیدی

شاید ساده‌ترین و همچنین کاربردی‌ترین نکته در مورد استفاده از گوگل ترندز همین باشد! شناسایی یک عبارت خاص. کلمه مورد نظر را در باکس جستجو وارد کنید تا گوگل ترند جدید‌ترین نتایج و تحلیل‌ها را برای شما به نمایش بگذارد.

البته لازم به ذکر است که تنظیمات به صورت پیشفرض نتایج محبوب در یوتیوب را نیز به نمایش خواهند گذاشت، اما به سادگی می‌توانید این نتایج را فیلتر کنید تا فقط ترند‌های گوگل برای شما به نمایش در بیاید.

با استفاده از فیلتر‌های مختلف قادر خواهید بود تا عملیات مختلفی را اجرا کنید. به عنوان مثال گستره زمانی مشخص تعیین کنید. آمار امسال را با سال‌های گذشته معرفی کنید، همچنین قادر خواهید بود تا کلمات کلیدی که محبوبیت آنها در حال افزایش و یا کاهش است را نیز شناسایی کنید.

 1. پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد گوگل ترندز توانایی شناخت کلمات کلیدی مرتبط است، که محبوبیت آن نیز روز به روز درحال افزایش است. این ویژگی یکی مهمترین ابزار‌های google trends در بهینه سازی سئو است.

زمانی که شما یک کلمه کلیدی را سرچ کنید خود گوگل تعدادی از کلمات کلیدی مرتبط را به ترتیب محبوبیت برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

گاهی اوقات نیز ممکن است بجای درصد، از breakout استفاده کند که معنای آن افزایش 5000% حجم جستجو در این زمینه است. اما نکته مهم همین جاست! این دسته از کلمات مناسب ترین بستر برای تولید محتوا هستند زیرا رقابت در آنها هنوز شدید نشده و با چند تولید محتوای خوب می‌توان ترافیک خوبی کاسب شد!

البته این مورد بیشتر سلیقه‌ای است و شاید همه این نظر را نداشته باشند.

 1. کشف موضوعات مرتبط

گوگل ترند علاوه بر کلمات مرتبط، موضوعات مرتبط را نیز به شما معرفی می‌کند. که در قسمت سمت چپ و با عنوان Related Topics معرفی شده. با بررسی بیشتر این قسمت می‌توانید ایده خوبی برای محتوا‌هایی که قرار است در آینده تولید کنید بدست می‌‌آورید.

حالا زمان آن رسیده تا به بررسی ویژگی‌های گوگل ترندز برای بهبود سئو بپردازیم.

 1. یک شروع بزرگ!

کلمه مورد نظر را در بازه زمانی مد نظرتان انتخاب کنید، به عنوان مثال از سال 2004 تا بحال، البته قبل از هر کاری لازم است تا برای بدست آوردن بهترین نتیجه فیلتر‌های مناسب را اعمال کنید.

 1. انتخاب بهترین موضوع

اجازه دهید تا با یک مثال قضیه را روشن کنیم: فکر کنید کلمه مورد نظر شما “سفر به دریای کارائیب” باشد، آگر قصد شما بررسی آمار، بعد شیوع ویروس کرونا باشد، خواهید دید که این موضوع اصلا ترند نیست! اما با افزایش بازه زمانی مورد مطالعه (به عنوان مثال از سال 2004 تا کنون) با یک روند پایدار و پر مخاطب رو به رو خواهید شد.

گوگل ترندز

گوگل ترندز

 1. گزینه‌های پیشرفته تر

انتخاب گزینه سوالات مرتبط یا “related queries” یکی از بهترین گزینه‌ها برای ربودن گوی سبقت از رقیبان است! به شما توضیح خواهم داد.

در اینجا شما با 5 گزینه رو به رو هستید که حتی حرفه‌ای ترین کاربران هم معمولا از آنها استفاده نمی‌کنند:

 • (Web search (Default
 • Image Search
 • News Search
 • Google Shopping
 • YouTube Search

هرکدام از این موارد آپشن‌های مختلفی را به شما معرفی می‌کنند که برای پیدا کردن بازار هدف بشدت کارآمد است. برای مشاهده کلماتی که در حال ترند شدن هستند می توانید گزینه Rising را انتخاب کنید.

 1. انتخاب هدف بر اساس موقعیت جغرافیایی

هر منطقه جغرافیایی، با توجه به دین، فرهنگ، آداب و رسوم و … نیاز‌های متفاوتی دارند. برای دستیابی به بهترین نتیجه در گوگل ترندز، لازم است تا جستجوی خود را به محدوده جغرافیایی مورد نظر محدود کنید. در مثال “سفر به دریای کارائیب” بشترین علاقه و تقاضا از جانب اهالی فلوریدا بود.

گوگل ترندز

 1. پیش بینی روند

جستجوی کلمات پر بازدید کار ساده‌ای است که همه افراد با استفاده از گوگل ترندز به آن دست پیدا می‌کنند. چیزی که شما را آنها متمایز می کند، پیش بینی روند و تحلیل موضوع است. لازم نیست که حتما از کلمه کلیدی ترند استفاده کنید، بلکه باید به سراغ مشتقات آن بروید.

به عنوان مثال در حال حاضر مسئله انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده یک موضوع ترند است که هزاران رسانه درحال پیگیری آن هستند، اما شما چگونه قادر خواهید بود تا در این جنگ بزرگ با این غول‌های رسانه‌ای رقابت کنید؟

پاسخ ساده است، یک موضوع مرتبط که درحال ترند شدن است را انتخاب و کار خود را شروع کنید.

 1. تقویم متحوایی خود را از روی google trends بچنید

با یک بررسی ساده از روند تغییرات گذشته درباره موضوعات مختلف می‌توانید بفهمید در چه فصل و یا چه تاریخی از سال، کدام مطالب و در چه منطقه‌ای ترند می‌شوند، این یعنی بهرتین شناسایی برای یافتن بازار هدف.

حالا تقویم محتوایی خود را براساس همین تقاضا‌ها بچنید و هدف‌های خود را از الان مشخص کنید، به این ترتیب شما همیشه یک گام از سایر رقبا جلو تر خواهید بود.

کلام آخر

بطور کلی گوگل ترندز یک ابزار تحلیلی است نه چیزی بیشتر از آن. چیزی که این ابزار را از سایرین متفاوت می‌کند، فردی است که از آن استفاده می‌کند! این شما هستید که به google trends جان می‌بخشید. تحلیل‌ها و نتایجی که شما بدست می‌اورید تعیین کننده‌ترین موضوع در رابطه با میزان کارایی گوگل ترندز برای شخص شما است.

 

منبع: searchenginejournal.com