لینک داخلی یکی از مهمترین فاکتور‌ها در بهبود سئو و همچنین شناسایی مطالب شما توسط موتور‌های جستجو به شمار می‌اید. اما شما تا کنون توانسته اید از تمام ظرفیت این لینک‌ها استفاده کنید؟ اغلب افراد قادر نیستند تا به خوبی از این ویژگی بهره ببرند. اما جای نگرانی نیست! در این مطلب قصد داریم تا شما را با ابعاد جدیدی از لینک داخلی و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

لینک داخلی و این ویژگی‌های شگفت انگیز!

لینک داخلی از جمله مهمترین ابزار برای نگهداشتن مخاطب در وب سایت شما است. روش‌های زیادی برای استفاده و بکارگیری پیوند داخلی وجود دارد. اما هدف ما در این مطلب بررسی روش‌های به حداکثر رساندن پیوند‌های داخلی است. با استفاده از این روش شما حداکثر بهره برداری از سئو را خواهید داشت.

زمانی که بتوانید به خوبی از این قابلیت استفاده کنید خواهید دید که لینک داخلی چه تاثیر شگفت انگیزی در بهبود سئو شما خواهد داشت.

یک داستان

در این مطلب سعی کردیم تا به تعدادی از مهمترین تاکتیکها برای استفاده از لینک داخلی اشاره کنیم و نحوه استفاده از آنها را به شما بیاموزیم. اما قبل از شروع لازم است تا قدرت بالقوه لینک داخلی را به خوبی به شما نشان دهم. در واقع این داستان مربوط به یک تجربه شخصی است که خود ما چند ماه قبل به آن برخوردیم.

چند ماه قبل مطلبی را درباره دامین اتوریتی تولید و به اشتراک گذاشتم.  به تازگی استفاده از ابزاری به نام SEO Domain Metrics را شروع کرده بودم. با استفاده از این ابزار این امکان را داریم که پیوند جدیدی را از صفحه موجود به صفحه جدید خود اضافه کنیم.

در لینک داخلی از این عنوان استفاده کردیم “بررسی رایگان دامنه” طی چند هفته به نتایج جالبی دست یافتیم. البته این نتایج مربوط به صفحه‌ای که به آن لینک داده بودیم نبود! بلکهما این بازخورد را از صفحه اولیه که پیوند در آن قرار داشت دریافت کردیم.

همچنین سعی کردیم تا برای جلب توجه بیشتر نسبت به پیوند تصویری را نیز در صفحه قرار دهیم. نتیجه جالب بود! نرخ انتقادات و نظرات منفی سریعا 33% کاهش یافت. اما چرا؟ مردم با مشاهده این لینک داخلی بر روی آن کلیک می‌کردند تا دامین اتوریتی خود را بررسی کنند.

همین امر باعث افزایش 33% زمان بازدید از صفحه اولیه شد. همچنین افراد در سایت ما بیشتر کلیک می‌کردند و صفحات بیشتری را می‌دیدند.

همچنین این کار باعث افزایش 10 درصدی مانایی افراد در خود وب سایت شد. در عرض چند هفته ما یک رشد 42% از میزان بازدید را در این صفحه مشاهده کردیم.

ایجاد لینک داخلی و برقراری ارتباط

سعی کنید پیوند‌های مختلفی را ایجاد کنید. با اضافه کردن و ایجاد پیوند‌های گسترده، به افراد این امکان را می‌دهید که از صفحات مرتبط با این محتوا‌ها بازدید کنند. در نتیجه شما با خودتان نوعی تعامل ایجاد کرده اید. زمانی لینک داخلی مفید خواهد بود که تغییری را در میزان بازدید ایجاد کند.

در صورتی که این کار را فقط برای سبز شدن سئو انجام می‌دهید و نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید عملا کارتان بیهوده است؟

پاسخ منفی است! درواقع شما مطلب خود را معرفی کرده اید. کاری شبیه به ویترین یک فروشگاه برای عرضه محصولات. جدا از این دلایل و فواید فنی که گوگل برای لینک‌های داخلی قرار داده موجب خواهند شد تا کار شما بی تاثیر نباشد.

خرید بک لینک - رامو لینک

اما نکته مهمتر استفاده از قابلیت‌های بصری در ایجاد لینک داخلی است. لازم است بدانید برای ایجاد پیوند داخلی از کجای متن استفاده کنید و چگونه این موضوع را برای مخاطبان خود جذاب جلوه دهید. به عنوان مثال قرار دادن پیوند داخلی بعد از یک ویدئو یا عکس.

ارتباط موضوعی

فکر کنید وقتی که سعی دارید درباره سئو تحقیق کنید با مشاهده لینک یک آهنگ چه واکنشی را از خود بروز خواهید داد؟ یا دلسرد می‌شوید و یا کاملا بی اعتنا از کنار این لینک داخلی عبور می‌کنید. اما درصورتی که به یک مطلب مرتبط مانند استفاده از بک لینک و یا مطالبی شبیه آن در زمینه بهبود سئو بر بخورید چه؟

شرط می بندم حس کنجکاوی شما تحریک خواهد شد. اما نحوه پیوند دادن موضوع مهمی است که نباید آن را فراموش کنید. استفاده از یک پیوند خوب در جای غلط همه چیز را خراب خواهد کرد.

همچنین جدا از این موضوعات. خود گوگل هم اهمیت زیادی برای ارتباط بین پیوند و مطلب لینک شده قائل است. تا جایی که ابزار Topical PageRank را برای بررسی این موضوع راه اندازی کرد.

اضافه کردن متن زمینه برای ایجاد لینک داخلی

معمولا ایجاد پیوند به صورت کلمه‌ای است! یک کار کاملا ساده و روتین که به نظر من هیچ ارزشی ندارد زیرا خلاقیتی در آن نهفته نیست!

شما بخشی از متن را انتخاب می‌کنید و بدون اضافه کردن و پس و پیش کردن هیچ کلمه‌ای مستقیما محتوا را پیوند می‌دهید. شما در صورتی پیروز خواهید بود که چیزی منحصر به فرد را برای مخاطبان خود ارائه دهید. نظر من این است که یک متن را برای ایجاد لینک داخلی ایجاد کنید و مطلب را به لینک دهید.

ایجاد پیوند‌های منحصر به فرد

عده ای بر این باورند که انکر تکست یا متن لنگر باید مطابقت کامل را با لینک داشته باشد. اما عقیده من این است که با ایجاد کمی خلاقیت و تغییر، این پیوند‌ها جذاب تر خواهند بود. البته این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و همانطور که اشاره کردیم عده‌ای نیز بر مطابقت دقیق تاکید دارند.

پیوندهای کم ارزش را حذف کنید

این کار شبیه به پیکر تراشی است! ما در این تاکتیک از شما میخواهیم که پیوند‌های داخلی بی ارزش را از بین ببرید. گوگل برای شناسایی و رتبه بندی مطالب همه جوانب را در نظر می‌گیرد. لینک داخلی هم از این قاعده مستثنی نیست. وجود لینک‌های داخلی زیاد و بی ارزش ممکن است گوگل را سردرگم کند. این موضوع از ارزش محتوای شما خواهد کاست.

از رو توصیه ما به شما حذف لینک داخلی کم ارزش است. اما چه لینک‌هایی کم ارزش هستند؟ خیلی ساده است! پیوند‌هایی که جذاب و مرتبط نیستند. از این رو کسی روی آنها کلیک نمی‌کند. پس نبود آنها به نفع شما خواهد بود.

کلام آخر

در این مطلب سعی داشتیم تا با بررسی برخی استراتژی ها به شما بیاموزیم که چگونه لینک داخلی مفیدی را ایجاد کنید و به افزایش ترافیک خود کمک کنید. عملا تمام این موارد وابسته به سئو هستند و تاثیر مستقیم خود را بر آن وارد خواهند کرد. پس سعی کنید خلاقانه و درست عمل کنید.

 

منبع: MOZ