از بک لینک می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های سئو نام برد که در اغلب موارد نادیده گرفته می‌شود؛ این ابزار نوعی سند اعتبار برای وب سایت و یا صفحه شما هستند که با بکارگیری درست می‌توانند به افزایش اعتبار و ترافیک وب سایت شما کمک شایانی بکنند، در ادامه قصد داریم تا شما را بیشتر با این ابزار آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

جذب بک لینک به آسانی آب خوردن

خرید بک لینک را می‌توان به عنوان جزء جدا نشدنی فرم‌ و انجمن‌های مربوط به سئو دانست؛ یکی از سوالات ثابتی که همیشه در این نوع فرم‌ها به چشم می‌خورد، این است که: “چگونه یک بک لینک حرفه و خوب داشته باشم؟”

جوابی که اکثر کاربران به این پرسش داده اند بسیار نا امید کننده است! پاسخ اغلب افراد این است که با وجود بکار گیری تمام فاکتور‌های اصلی در روش ایجاد بک لینک مانند: دایرکتوری‌های رایگان، پیوند‌های نمایه یا پروفایل لینک، ارسال مقالات و محتوا، comment spamming (ارسال هرزنامه و یا تبلیغات نا‌خواسته در فرم‌ها یا زیر پست‌های مختلف) و … باز هم به نتیجه دلخواه دست پیدا نمی‌کنم.

با وجود بکارگیری تمامی این تکنیک‌ها افرادی که مهارت کافی در ایجاد بک لینک را نداشته باشند باز هم کاری از پیش نخواهد برد و در دستیابی به اهداف خود ناکام خواهند ماند.

جالب است بدانید که برای داشتن یک بک لینک هیچ راز مخفی و یا کلید جادویی وجود ندارد! تنها کافی است این عمل را به صورت اصولی و صحیح بکار بگیرید. ساخت یک بک لینک حرفه‌ای مستلزم صرف زمان، بکار گیری دقت و خلاقیت، داشتن انگیزه و پشتکار است.

برای داشتن یک بک لینک قدرتمند 5 گام اساسی وجود دارد:

 • پیدا کردن لینک‌ها
 • Link prospecting یا کشف لینک
 • Content Link Worthiness یا قابلیت پیوند مطالب
 • Link bait یا لینک طعمه
 • Link Outreach

اولین گام: بفهمید افراد به چه چیز‌هایی لینک می‌دهند؟

بهترین الگو برای شما سایت‌هایی هستند که به خوبی عکل بک لینک گذاری را به اجرا در آورده اند، اما نباید این اصل مهم را فرموش کرد: “محتوای خوب باعث می‌شود تا دیگر وب سایت‌ها به شما لینک دهند” وقتی شما یک محتوای مفید ایجاد می‌کنید، صاحبان دیگر سایت‌ها برای استفاده از این مطلب لازم است تا با ذکر منبع و لینک از سایت شما نام ببرند؛ به همین سادگی!

برای اینکه بفهمید چه مطالبی بیشترین پیوند را به خود جذب کرده اند می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

(لازم به ذکر است که در این مطلب برای درک بهتر موضوعف ما از یک مثال فرضی استفاده کرده‌ایم.)

 1. افزونه سئو رابر روی مرورگر فایرفاکس خود نصب کنید
 2. مطلب مورد نظر (به عنوان مثال اسباب بازی سگ) را سرچ کرده و منوی “show options” را (از زیر جعبه جستجو در سمت چپ) گزینه “blogs” را انتخاب کنید.
 3. گزینه 100 را انتخاب کنید (زیر جعبه جستجو در سمت راست) که 100 نتیجه برتر را به نمایش می‌گذارد.
 4. حال روی لینک CVS کلیک کنید تا اطلاعات مد نظر خود را بدست آورید
 5. لیست را بر اساس “Y! Page Links” و به ترتیب از بیشترین تا کمترین مرتب کنید

حال شما مجموعه‌ای از پست‌ها را در اختیار دارید که بیشترین لینک دریافتی را به خود اختصاص داده اند؛ حال باید بررسی کنید که کدام وب سایت‌ها به مطالب لینک می‌دهند.

دومین گام: بفهمید چه کسی لینک می‌دهد؟

حال باید شناسایی کنیم که چه کسانی به این مطلب لینک داده اند یا به عبارت دیگر  محتوای اصلی در وب سایت این افراد بک لینک گرفته است. با دانستن این مورد، شما در اصل طعمه‌های هدف خود را شناسایی کرده‌اید.

بک لینک

برای پیدا کردن این افراد کافی است یکی از این دو مسیر را دنبال کنید:

 1. استفاده از گزینه “Yahoo Page Links” از قسمت سئو در مرورگر فایرفاکس
 2. استفاده از لینک (براساس مثال اسباب بازی سگ): :http://www.pawnation.com/2010/03/16/wacky-pet-product-squeaky-squigglers-dog-toys/ -site:pawnation.com

حال می‌توان به بررسی داده‌ها پرداخت؛ سایت‌های اصلی که به مطلب پیوند داده اند را شناسایی کنید که در اینجا Doggies.com  و  Funstufffordogs.wordpress.comهستند. این یعنی بهترین جایگاه برای ایجاد تبلیغات!

سومین گام: دلیل لینک دادن افراد را بشناسید

برای اینکه بفهمید چرا برخی از مطالب خاص تعداد بیشتری پیوند را به خود جذب می‌کنند و به اصطلاح بک لینک بیشتری می‌گیرند؛ باید 5 پست برتر را بررسی کنیم و بفهمیم که چرا این 5 مطلب بیش از 11 هزار بک لینک را به خود جذب کرده اند! آیا نقطه مشترکی بین این مطالب وجود دارد؟

بک لینک

باید یک برسی ساده درمی‌یابیم که بیشترین تعداد پیوند مربوط به محتوا یا کالا‌های عجیب، خاص و یا احمقانه در باره اسباب بازی‌های سگ‌هاست. این یعنی مردم به چیز‌های غیر عادی علاقمندند! چس این منابع می‌توانند بهترین بستر‌ها برای تولید محتوا و جذب بک لینک باشند.

بنابراین اگر شما مالک یک فروشگاه لوازم سگ باشید، بهترین راه برای دریافت بک لینک، ایجاد یک محتوا درباره اسباب بازی‌های عجیب و غریب سگ‌هاست.

چهارمین قدم: ایجاد طعمه

برای این کار جذاب ترین مطالب را پیدا کنید و متحوایی شبیه آنرا تولید کنید که کپی نباشد زیرا مطالب کپی سبب آسیب به سئو خواهند شد! نکته مهم در این قسمت کپی نبودن و منحصر به فرد بودنمحتوا است. اگر مردم به دنبال اسباب بازی‌های عجیب و غریب سگ هستند، شما هم مقاله‌ای در این زمینه برای آنها به نمایش بگذارید.

موضوعات زیر می‌توانند سوژه‌های جذابی باشند:

 • مقاله‌ای درباره یک اسباب بازی خارق العاده
 • بررسی 10 مورد از اسباب بازی‌های عجیب و غریب برای سگ‌ها
 • ایجاد یک چالش درباره اسباب بازی‌های عجیب و غریب سگ

پنجمین گام: ایجاد روابط اجتماعی قوی

کافی است روابط خود را با سایر وبمستر‌ها و بلاگر‌ها برای دریافت و ایجاد بک لینک قوی گسترش دهید، اما نه به این صورت که از آنها بخواهید برای شما بک لینک ایجاد کنند! بلکه بحث را به سمتی پیش ببرید که مطلب را برای فرد جذاب جلوه دهید و این خود او باشد که برای ایجاد پیوند پیش قدم می‌شود.

بگذارید با یک مثال توضیح دهم: شما قرار است یک چالش در زمینه اسباب بازی‌های عجیب و غریب سگ‌ها برگزار کنید و به چند بک لیک قوی برای معرفی بیشتر وب سایت خود نیاز دارید، به سراغ افرادی بروید که 10 پست برتر را ایجاد کرده اند و یا حداقل میزان ترافیک قابل قبولی دارند.

از مقاله او تعریف کنید و و از او بخواهید مسابقه را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارد؛ به همین سادگی!

سخن آخر

جذب بک لینک در عین این که کار بسیار سختی است، بسیار آسان است! تنها کافی است نیاز‌ها را بشناسید و حداکثر استفاده را از آنها بکنید.

 

منبع: wordstream.com